Wissenschaft

Dünyanın en uzun böceği Çin’de keşfedildi

2014 yılında Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ ne Batı Çin Böcek Müzesi (West Cine Insect Museum, Asya’ nın en büyük böcek müzesi) ve araştırmacı Zhao Li tarafından bir arazi gezisi düzenlendi. Li bu çalışmada dünyanın en uzun böceğini keşfetti.

Keşfin hikayesi kısaca şöyle: Li, doksanlı yıllarda söz konusu bölge sakinlerinden aldığı bilgiye göre yaklaşık yarım metre uzunluğunda ve insan baş parmağı genişliğinde bir böceğin varlığından şüpheleniyordu. Söylediğine göre 98’den beri bu böceği aramak için bölgeye arazi gezileri düzenlemiş; ne var ki aradığı böcek tam 16 yıl boyunca karşısına çıkmamıştı. Li 2014’teki arazi çalışmasında bu uzun böceğe ait örnekleri toplamayı başardı. Müze’ye taşıdığı örnekleri çiftleştirerek 6 yumurta elde etti ve yumurtalardan çıkan yavruların boyu 26 cm idi!

Dünyanın En Uzun Böceği Çin'de Keşfedildi

Dünyanın En Uzun Böceği Çin’de Keşfedildi

Söz konusu böcek Phasmida Takımı’na (değnek böcekleri, yaprak böcekleri) dahildir. Bu takımın üyeleri genelde orta ve uzun boyludur. Kamuflaj konusunda oldukça iyidirler. Özellikle dal ve yapraklara benzeşme çok yaygındır. Önceleri Orthoptera Takımı (Çekirgeler) ile yakın akraba oldukları düşünülmüş; ancak güncel çalışmalarla Dermaptera (Kulağakaçanlar) ve Grylloblattodea takımlarıyla daha yakın akraba oldukları anlaşılmıştır.  Yaşayan temsilcileri kabaca üçe ayrılarak incelenir: Phylliidae Familyası (Yaprak böcekleri), Phasmatidae Familyası (Değnek böcekleri) ve nispeten haklarında az bilgi bulunan Timema cinsi (Timematidae Familyası). Li’ nin keşfedip isimlendirdiği ve dünyanın en uzun böceği olarak kayıtlara geçen tür Phasmatidae familyası, Phobaeticus cinsine aittir. Türe Phobaeticus chinensis ismi verilmiştir.

Bu arada P. chinensis (Yaklaşık 63 cm), yine kendi cinsine ait 2008 yılında betimlenen P. chani (Yaklaşık 57 cm) türüne ait rekoru kırarak en uzun böcek sıralamasında ilk sıraya oturmuştur.

Kaynaklar:

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Phobaeticus_chani
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Phasmatodea
  3. http://news.xinhuanet.com/english/2016-05/05/c_135336786_2.htm
  4. http://www.theverge.com/2016/5/6/11606386/worlds-longest-insect-china
  5. http://www.chinadaily.com.cn/m/chengdu/wenjiang/2015-11/03/content_22360607.htm

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!