… WAS IST || WER …

#Fuat Sezgin Kimdir? #Nedir #Kimdir #BB

Fuat Sezgin Kimdir?

Fuat Sezgin kimdir? Başkan Erdoğan’ın 2019 yılını prof. Dr. Fuat sezgin yılı ilan etmesinin üzerine bu soru sıkça gündeme gelmiştir. Başkan Erdoğan Beştepe Millet Kongre Ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği toplantısında prof. Dr. Fuat sezgin hakkında konuşma yapmıştır. Ülkemizin yetiştirdiği önemli kişiler arasında yer alır.

Prof. Dr. Fuat sezgin; günümüz önemli tarihçi ve İslam bilim araştırmacısıdır. Fuat sezgin, Bitlis doğumlu olup, 24 Ekim 1924 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. İstanbul üniversitesinde öğrenim gören prof. Dr. Fuat sezgin, İslam bilimlerine ilgi duyarak kendini bu alanda geliştirmeyi başarmış ve adını tüm dünyaya duyurmuştur. İstanbul üniversitesinde öğrenim hayatını tamamlayan prof. Dr. Fuat sezgin daha sonra Arap dili üzerine doktorasını tamamlamıştır.

Fuat Sezgin Kimdir

Prof. Dr. Fuat sezgin, 1954 yılında doçent olmuş ve buhari’nin kaynakları adlı tezini tamamlamıştır. Hazırladığı bu tezde Fuat Sezgin, buhari’nin sözlü kaynaklara dayanmadığını ve yazılı kaynaklara dayandığını ortaya koymuştur.

Prof. Dr. Fuat sezgin, çalışmalarına son hızı ile devam ederken 1960 darbesinin ardından üniversiteden atıldı. Bunun üzerine Frankfurt üniversitesinde yarıda bıraktığı çalışmalarına devam etmiştir. Bunun üzerine Vabir Hayan hakkında yazdığı tezini sunmuş ve bu yıl Ursula sezgin ile evlenmiştir.

1970 yılında ise kızı hilal sezgin dünyaya gelmiştir. Yaptığı araştırmalar ile ilim dünyasına pek çok katkı sağlayan prof. Dr. Fuat Sezgin, 27 dili iyi derecede öğrenmiştir. Bu dillerin bazıları ise; Süryanice, Latince almanca ve Arapçadır.

2010 yılında İstanbul İslam bilim ve teknoloji müzesini geliştirmek amacı ile prof. Dr. Fuat sezgin vakfı kurulmuştur. Bunun yanında fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesinin bünyesinde prof. Dr. Fuat sezgin bilim tarihi faaliyetlerine başlamıştır.

Prof. Dr. Fuat sezgin, dünya çapında pek çok ödüle de laik görülmüştür. Bu ödüllerden bazıları ise;

 • Kahire Arap dili akademisi,
 • Şam Arap dili akademisi,
 • Fas rabat kraliyet akademisi,
 • Bağdat Arap dili akademisi,
 • Türkiye bilimler akademisi

Gibi alanlarda şeref üyeliği kazanmayı hak etmiştir.

Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Türkiye’nin farklı üniversitelerinden doktora unvanları da verilmiştir.

 Fuat Sezgin Kimdir Kısaca Özeti

Fuat Sezgin kimdir? Kısaca özeti hakkında bilgi verecek olursak; kendini iyi derecede yetiştirmiş olan bir ilim insanıdır. Hazırladığı kitaplar geçmişten geleceğe kadar pek çok konuda insanlara ışık olmayı başarmıştır. Sadece İslami ilmelerle ilgilenmeyip, daha pek çok alanda kendini geliştirmeyi başarmıştır. 60 darbesi ile ülkesini terk etmek zorunda kalan Fuat Sezgin Arap İslam tarihi kitabını yazmıştır. Eseri 18 ciltten oluşmaktadır.

Prof. Dr. Fuat sezgin ömrünü İslam bilimine adamış önemli şahsiyetlerden biridir. Hayata gözlerini yumduğu ana kadar çalışmalarına devam etmiştir. Akademik çalışmaları ile de Türkiye de pek çok okula ve üniversiteye katkısı bulunmuştur.

Fuat Sezgin kimdir slayt hazırlanıp, 2019 yılında Türkiye’ye tam manası ile tanıtılmaya çalışılmıştır. Ömrü boyunca çeşitli İslam bilimleri araştırmaları yapmış ve pek çok yanlış bilgiyi araştırıp gerçeklerini ortaya çıkarmıştır.

Fuat Sezgin Hayatı

Fuat Sezgin kimdir hayatı nasıldır? Diye sorulduğunda aslında prof. Dr. Fuat sezgin’in bir ilim insanı olduğunu görüyoruz. Çok donanım sahibi olan Fuat Sezgin yaptığı akademik çalışmalarla adeta yeni nesle ışık tutmuştur. Meslektaşı olan Ursula sezgin ile 1954 yılında hayatını birleştirmiştir. 1970 yılında hilal ismindeki kızları dünyaya gelmiştir. Prof. Dr. Fuat sezgin hayatını tarih araştırmalarına adamış, saklı tarihi gün yüzüne çıkarmıştır. Müzeleri ve bilim evlerini en iyi şekilde desteklemiş yaptığı çalışmalar ile de pek çok ödül almayı başarmıştır.

Fuat Sezgin Hayatı

Fuat Sezgin hayatı kısaca özeti hakkında bilgi edinildiğinde Fuat Sezginin iyi bir eş ve harika bir baba olduğunu da görmekteyiz. Tarih alanında yaptığı araştırmalar ve çalışmalarla beraber kızını da en iyi şekilde yetiştirmiştir. Fuat sezgin aslında bir matematikçi ya da mühendis olmayı hayal ediyorken, alman öğretim görevlisi tarafından tarihe yönlendirilmiştir. Böylece dünya çapında tanınır hale gelmeyi ve pek çok değerli araştırmalara imza atmayı başarmıştır.

Fuat Sezgin ile ilgili sunum hazırlamak isteyen kimseler ilk olarak prof. Dr. Fuat sezgin’i tanımalı akabinde yaptığı araştırmalar hakkında detaylı bilgi sahibi olmalıdır. Prof. Dr. Fuat sezgin, yaptığı tarihi araştırmaların yanında 2982 yılında Goethe Üniversitesinde Arap – İslam Enstitüsünü kurmuştur. Yine aynı yıl Goethe Üniversitesinde İslam bilim tarihi müzesini açmıştır. Bu müzede, Müslüman bilim insanlarının yazılarını ve maketleri sergilenmektedir. 800den fazla örneği bulunan bu sergide tüm bilgiler ince detayları ile birlikte verilmiştir.

Goethe üniversitesinde İslam bilim tarihi müzesinin içinde bilimler tarihi adında kütüphane de mevcuttur. Bu kütüphanede 54.000 kitap, 10.000 tane mikro film de mevcuttur. Goethe üniversitesinde İslam bilim tarihi müzesinin yanında, 2008 yılında İstanbul İslam bilim ve teknoloji tarihi müzesi de kurmuştur. Müzenin içerisinde 570 adet alet, maket koleksiyonları ve harita çizimleri gibi değerli materyallere de yer verilmiştir. Müzede bulunanlar ise;

 • Geçmişten günümüze saat teknolojisi,
 • Denizcilik geçmişi,
 • Savaşlarda kullanılan teknolojiler,
 • Tıp alanında kullanılan malzemeler,
 • Çeşitli madenler,
 • Fizik bilimi,
 • Kimya bilimi,
 • Optik,
 • Kimya geçmişi,
 • Matematik ve geometri,
 • Geçmişten günümüze mimarlık,
 • Coğrafya alanında hazırlanmış pek çok alet,
 • Cihazların kopyaları,
 • Çeşitli harita çizimlerine yer verilmiştir.

Fuat sezginin geleceğe bıraktığı eserler ve çalışmalar elbette ki tüm bunlarla da sınırlı değildir. Kendisinin yazmış olduğu eserler geçmişe ayna olurken geleceğe de ışık tutmuştur.

Prof. Dr. Fuat sezgin müze bahçesinde İbn-İ Sina’ya ait botanik bahçeye de yer vermeyi ihmal etmemiştir. Prof. Dr. Fuat sezgin yaptığı bu çalışmaları ile ne kadar donanımlı bir insan olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Tarihi araştırmaları sayesinde bazı gizli kalan bilgileri de gün yüzüne çıkaran prof. Dr. Fuat sezgin ülkemizin sevilen isimleri arasındadır.

Fuat Sezgin araştırmak ve bilgi edinmek isterseniz doğduğu yıldan bu yana kendisi hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. 60 darbesinde çalıştığı üniversiteden atılan ve adına ‘’zararlı profesör’’ denen Fuat Sezgin, Almanya’ya gitmek zorunda kaldığında henüz 36 yaşındaydı. İlk gittiği yıllarda çalıştığı üniversitede misafir konumundayken, yaptığı çalışmalar ve sunumlar ile kalıcı olmayı başarmıştır.

1961 yılında Almanya’ya giden Fuat Sezgin, yanına sadece kişisel kıyafetlerini ve fişleri alabilmiştir. Yanına aldığı fişler ve bazı belgeler ile çalışmalarına hiç ara vermeden devam etmiş ve bu çalışmalar kendisine büyük bir ün kazandırmıştır.

Fuat sezgin’in ortaya çıkardığı en büyük tarihi gerçeklerinden biri İslam bilimcilerinin yaptığı icatları sergilemesi olmuştur. Bilinenin aksine, İslam bilimcilerinin sözlü kaynaklar ile değil yazılı kaynaklar ile çalıştığı gerçeğini tüm dünyaya sergilemiştir.

Fuat Sezgin Eserleri Nelerdir?

Fuat Sezgin eserleri nelerdir? Diye sorulacak olursa; müzeler başta olmak üzere yazdığı kitaplar diyebiliriz. Eserlerine bakacak olursak;

 • İslam bilimleri ve teknik (18 cilt)
 • İslam uygarlığında astronomi coğrafya,
 • İslam uygarlığında mimari, geometri, fizik, kimya, tıp,
 • Tanınmayan büyük çağ,

Gibi eserleri mevcuttur.

Daha çok bu tarz makale okumak isterseniz nedir kimdir kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!