Sozialen Medien

Game of Thrones: En iyi 10 alternatif final

Game of Thrones’un yıllarca beklenen finali çoğu seyircinin beklentisini karşılayamadı. Karşılaşabileceğimiz en iyi 10 alternatif Game of Thrones finalini ele aldık.

Game of Thrones, yayınlandığı ilk günden bu yana televizyon tarihinin en büyük fenomenlerinden biri olmayı başardı. Dizi, 2014 yılında yayınlanan sezonuyla The Sopranos‘un 2002 yılında ulaştığı 18.2 milyon haftalık izleyici sayısını geçerek HBO’nun en büyük yapımı oldu. Uyarlandığı eser olan A Song of Ice and Fire serisinin kitaplarını yok sattıran, eğlence sektörünün birçok alanına dağılan ürünleriyle dudak uçuklatan gelirler elde eden ve ortaya koyduğu markayla televizyon ekranlarından taşmayı başarabilen nadir eserlerden olan Game of Thrones, bu yıl yaptığı finalle yoğun eleştirilere maruz kaldı.

George R. R. Martin’in A Song of Ice and Fire serisini henüz bitirememiş olması, dizinin bir noktada kitapların önüne geçeceğinin habercisiydi. İlk birkaç sezonun ardından Martin ile ortak kararlaştırdıkları bir şema üzerinden giden D.B Weiss ve David Benioff ikilisi, final sezonuyla birlikte çoğu izleyicisini tatmin edemedi. Game of Thrones‘un hakkında en çok teori üretilen dizilerden biri olması yapımcı ikilinin işini epey zorlaştırsa da devasa bütçeli final sezonu beklentileri karşılamanın ötesinde diziyi bir an önce sonlandırma arzusuyla çekildiğinin sinyallerini veriyordu.

Game of Thrones‘un finali çoğumuzda beklenen etkiyi yaratmadı. Fakat dizi, yayınlandığı sekiz sezon boyunca sayısız teoriye ilham kaynağı oldu. Peki bu teoriler arasında dizinin orijinal finalinden çok daha iyi bir alternatif sunanlar hangileri? İşte en iyi 10 alternatif Game of Thrones finali!

Targaryen birleşmesi

Game of Thrones, en ‘Disney’ şekilde nasıl sonuçlanabilirdi? Jon Snow, yani Aegon Targaryen ve Daenerys Targaryen’in büyük aşkının küle dönmüş hanedanlığı tekrar ayağa kaldırmasına sahne olarak.

Dizinin final sezonuyla birlikte izleyicilerin birçoğu Jon ve Dany’nin evlenerek Westeros’u beraber yönetmeleri ihtimalini oldukça yakın görüyordu. Böyle bir final yine çoğu izleyiciyi tatmin etmeyecek olsa da, iki karakterin başlangıç ve bitiş noktalarını yok sayarak karakterizasyon açısından çöpe tıkmak yerine tercih edilebilir bir alternatif olarak görülebilir.

Night King’in kazanması

Tam tersi bir final olarak Night King’in galip gelmesi Game of Thrones dizisinden beklediğimiz bir son olabilirdi. Dizinin sıkı takipçileri, sekiz sezon boyunca Game of Thrones’un hiçbir zaman mutlu son için bir zemin hazırlamadığına inansalar da Night King’in tüm ana karakterleri öldürerek Westeros’u yok etmesi mümkün olmadı.

Aslında bu teori son sezonlarla birlikte fazlasıyla olası gözüküyordu. Night King ve White Walker ordusunun gerçekten de öldürülmesi çok zor yaratıklar olduğu defalarca gözler önüne serilmişti. Ölüler Ordusu’nun yıkıcı etkisi, sezonlar boyunca kendi yükselttiği çıtaya dahi yaklaşamadan yok oldu.

Daenerys’in Meereen’e dönüşü

Ejderhaların Annesi için en iyi sonlardan biri de girdiği tüm savaşları kazanmasının ardından Meereen’e dönüş yapması olurdu. Dizinin finaline dair teorilerden biri de ilk sezondan bu yana Westeros’a hükmetme arzusunu izlediğimiz Dany’nin bu amacına ulaştığında beklediği ‘eve geri dönme’ hissini yakalayamayacağı ve Essos’a geri döneceği üzerineydi.

Final sezonunda kendisinin de dile getirdiği üzere, Westeros halkı Dany’e karşı herhangi bir sevgi beslemiyor hatta çoğu kişi ondan korkuyordu. Fakat kendisi köleleri özgürleştirdiği Essos’a, yani başladığı yere geri dönerek karakter çemberini tamamlamak yerine masum insanlarla dolu bir şehri küle dönüştürmeye karar verdi.

Jon ve Daenerys çiftinin çocuğunun tahta geçmesi

Bu teori yedinci sezondan sonra popülerlik kazandı. Reddit’te teorilerini paylaşan birçok hayranın ortaklaşa kabul ettiği nokta, Dany ve Jon ikilisinin çocuğunun olacağı yönündeydi. Sezon finalinde botta birlikte olan ikilinin çocuğu ‘boatbaby’ olarak isimlendirildi ve Reddit’in popüler meme’lerinden biri haline geldi. Doğacak bu çocuğun ise Demir Taht’a oturacak kişi olduğu düşünülüyordu.

İkilinin birlikte ölmesi ve çocuklarının başka biri tarafından yetiştirilerek Demir Taht’a oturması, Game of Thrones’a yakışır bir trajedi olabilirdi.

Jon Snow’un kral olması

Jon Snow’un bir Targaryen olarak taht için hak iddia edebileceği kitapları okuyanların da dile getirdiği bir teoriydi. Bu teori yedinci sezonda doğru çıktı ve Jon’un bir Targaryen olduğu kesinleşti. Asıl ismi Aegon Targaryen olan Kuzeyin Kralı, Rhaegar ve Lyanna’nın çocuğu oluşuyla Demir Taht’ın gerçek varisiydi.

Bu teoriye gelen bir diğer yorum ise Jon ve Dany’nin evlenerek Westeros’u beraber yönetmeye karar vereceği fakat Dany’nin son savaşta öleceği üzerineydi. İki teori de gerçekleşmedi ve Jon, Dany’i öldürerek sürgüne gitti.

Jon ve Daenerys’in Westeros’u terk etmesi

Jon Snow ve Daenerys Targaryen’in aşkı, finalde Jon’un Dany’i öldürmesiyle buruk bir sona ulaştı. Birlikte olmaları uzun süredir beklenilen ikilinin hak iddialarından vazgeçerek Westeros’u beraber terk etmeleri trajik çift için çok daha mutlu bir son olabilirdi.

Meereen’e ya da Duvar’ın ötesi gibi seçenekler de yaşayan son Targaryen çiftinin alternatiflerini artırsa da, çok daha farklı bir sonla karşılaştık.

Demir Taht’ın yok edilmesinin ardından yönetimin Büyük Konsey’e geçmesi

Bran Stark, Westeros’u yönetmesine en az ihtimal verilen karakterlerden biri olarak finalin sürpriz atı olarak karşımıza çıktı. Tahtın Drogon tarafından yok edilmesi beklenen bir olay olsa da bunun çok daha farklı şartlar altında gerçekleşeceği tahmin ediliyordu.

Beşinci sezonda artık işlemeyen bu düzeni bozma hakkında konuşan Dany’nin Demir Taht’ı yok ederek farklı bir yönetim şeklini tercih etmesi uzun süre ihtimal dahilinde kaldı. Westeros, daha önce de Büyük Konsey tarafından yönetildi. Finalde de Jon ve Dany’nin desteği sayesinde yönetimin tekrar bir konsey eline bırakılması, çok daha politik bir son olabilirdi.

Gendry’nin kral olması

Diğerlerinden çok daha uzak görünen bu teori, Game of Thrones’un şaşırtmacalı gelişmelerinden biri olarak düşünülerek uzun süre ciddi şekilde değerlendirildi. Ayrıca Gendry’nin sekizinci sezonda Daenerys tarafından Robert Baratheon’un meşru ve son çocuğu olarak ilan edilmesi, kendisinin taht iddiasını güçlendirebilirdi.

Gendry’nin taht iddiası en az Jon ya da Dany kadar geçerli. Fakat kendisinin bu konulara hiçbir şekilde dahil olmaması, bu teoriyi de boşa çıkardı.

Cersei’nin Kral Toprakları’nı çılgın ateş ile yok etmesi

Bu teori Cersei Lannister’ın altıncı sezon finalinde Baelor Septi’ni aynı yöntem ile havaya uçurmasının ardından daha fazla kişi tarafından dile getirilmeye başlandı. Özellikle kitaplarda Deli Kral ile çok benzer özellikler taşıyan Cersei, şehri aynı nedenle yok edecek kişi olabilirdi.

Hem dizi hem de kitap takipçilerinin çoğu Deli Kraliçe olacak kişinin Daenerys yerine Cersei olacağını düşünüyordu. Ayrıca Jaime’nin kendisini Aerys ile aynı nedenden dolayı öldürmesi, valonqar kehanetini de sonuca ulaştıracaktı. Cersei ve Jaime yıkıntıların altında can verince, kehanet de unutuldu.

Westeros’un bir kez daha krallıklara ayrılması

Daenerys ve Jon ikilisi için olabilecek en sembolik finallerden biri de ortak ataları Fatih Aegon’un birleştirdiği Westeros’u yeniden yedi farklı krallığa ayırmak olurdu. Kuzey, bağımsızlığını kazanmayı başarsa da diğer kesimler bu fırsattan yararlanamadı.

Bu senaryoda Jon ve Daenerys Crownlands’i yönetirken Sansa Kuzey’i, Tyrion ise Batı diyarlarını yönetecekti. Ayrıca teoriye göre Aegon’un White Walker tehlikesine karşı birleştirdiği Westeros, Night King’in yok olmasıyla birlikte güvenli şekilde tekrar krallıklara ayrılmaya müsait hale gelecekti.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"