Technologie

Google’dan Android krizi hakkında resmi açıklama geldi!Google Android

Google’ın Türkiye’deki Android cihazlar için yaptığı lisans iptali konusunda resmi açıklama geldi. Google sürece şimdilik son noktayı koydu. İşte detaylar;


Google‘a Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplere şans tanımayarak “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle ceza kesilmişti. Ardından taraflar düzenlemeler konusunda anlaşamamış, internet devi oluşan bu durumun düzeltilmemesi durumunda, Türkiye’de piyasaya sürülecek yeni Android telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini aktarmıştı. İşte bu konu sonrasında birçok soru işareti oluştu. Bunların en önemlisi ise firmanın yaptığı yeni açıklama ile ortadan kaldırdı. Sözcü’de yer alan habere göre şirketten gelen resmi açıklama şu şekilde:

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Yani süreçten mevcut hiçbir cihaz etkilenmiyor. Oluşan durum sadece gelecekte satışa sunulacak yeni cihazlar için bir sorun teşkil ediyor gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, gelecek Android telefonlarına servisleri ve uygulamaları için lisans vermezse ne olacak?

Google’ın Türkiye’deki Android lisansını iptal etmesi, Türkiye’de önümüzdeki dönemde satılacak yeni Android cihazlarda Google servislerinin ve uygulamalarının ön yüklü olmayacağı anlamına geliyor gibi duruyor. Buna ek olarak Google uygulamaları ve servislerinin APK’lar aracılığıyla yüklenmesi halinde bile çalışmama ihtimali bulunuyor.

Bu herkes için kötü durumun çözümü için çalıştıklarını belirten firma, mevcut kullanıcılara rahat bir nefes aldırıyor. Gelecek içinse durum şimdilik kötü duruyor. Eğer anlaşma sağlanamazsa, Türkiye’de telefon sektörünü çok kötü bir dönem bekliyor olabilir. Telefon sektörünü tamamen durdurabilir denilen bu duruma izin verilmeyeceğini düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir

OPPO ekran altı kamera teknolojisi böyle çalışıyor

Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!