Wissenschaft

İki dil bilen çocuklar için çoklu görevler daha mı kolay?

İki dil bilen çocuklar için aynı anda birden çok görevi yerine getirmek daha mı kolay?

Ulusal Sağlık Enstitüleri (Amerika) yakın zamanda yaptıkları çalışmalarla ortaya koymuştur ki çift dil bilen çocuklar için aynı anda birden çok görevi  yerine getirmek tek dil bilenlere nazaran daha kolaydır. Çift dilli olmanın dezavantajı ise bu çocukların kelime haznelerinin tek dilli çocuklardan daha geç gelişmesi, bunun sebebi de çift dilli çocukların zamanlarını iki dil için harcarken tek dilli çocukların bir dil için harcaması.

Çalışmaya katılan çocuklardan bilgisayarlarının ekranına bir hayvan veya renk görüntüsü geldiğinde herhangi bir tuşa basmaları istendi. Bilgisayara tek türde görüntü gönderildiği zaman tüm çocukların aşağı yukarı aynı sürede tepki gösterdiği belirlendi. Ancak görüntüler kategoriden kategoriye atladığı zaman çift dilli olanların tek dilli olanlardan daha kısa sürede tepki verdiği ortaya çıktı.

Bu çalışmalar yürütülürken deneklerin gelir düzeylerinin ve diğer sosyo-ekonomik farklılıklarının arasında uçurum olmamasına dikkat edildi. Bu yüzden İngilizce ile herhangi başka bir dili karşılaştırmaktansa,  bu çalışmayı Kanada’daki İngilizce ve Fransızca konuşan çift dilli çocuklarla yapmak daha uygun bulundu. Böylelikle nüfus istatistikleri ekonomik düzeyleri birbirine paralel bireylerden elde edilmiş oldu. Çalışmalar gösterdi ki çift dilli bireylerin beyinleri bir dilden diğerine atlamayı alışkanlık edindiği için; beyinleri aynı anda birden çok iş yaparken de aynı işlemleri yerine getirebiliyordu.

Kaynak: http://voxy.com/blog/index.php/2012/04/bilingual-children-multitasking/

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"