Wissenschaft

Isı taramaları sonucu Büyük Giza Piramidi’nde anormallikler saptadı

Khufu’nun Büyük Piramidi’nde yapılan ısıl taramalarda güneşin doğması sırasında yapı ısınırken ve güneşin batması sırasında yapı soğurken ısıl taramalar yapıldı. Bu çalışma Mısır’ın Piramitleri Tarayalım Görevi kapsamında gerçekleştirildi. Çalışmaya Kahire Üniversitesi, Paris’in Mirasları Yenileme ve Koruma Enstitüsü (HIP), Quebec’in Laval Üniversitesi ve Japonya’nın Nagoya Üniversitesi’nden bilim insanları katıldı. Araştırmacılar piramidin doğu tarafındaki ilk sırayı oluşturan kireçtaşı bloklarının aynı sıcaklıkta olduğunu saptadı, ancak bunlar arasında üç tanesinin daha sıcak olduğunu buldular.

Bu sıcaklık farklılığı blokların arkasındaki kayalardaaki çatlaklar ile izah edilebilir, ya da boşlukların olması ile açıklanabilir. Mısır’ın Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, Ahram Online‘ye verdiği demeçte “boş alanlar, çatlaklar veya geçitler olabilir. Şu an itibariyle bir bilgimiz yok” diyor. Daha ileri testlerden biri olan müon radyografisi ve 3D yeniden yapım aşamaları da başladı.

Piramitler hakkında daha çok bilgi edinmek için Sudan’ın Küçük Piramitleri yazısını okumanızı öneririz.

Kaynak: archaeology.org

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"