Wissenschaft

Koşucuları hızlandıracak yeni ayakkabı: Adidas Springblade

Yastıklı spor ayakkabıları, tabanlarındaki basınç yardımıyla atletlere daha fazla dikey itiş sağlıyor. Adidas ise koşucuların daha hızlı koşabilmesine yardımcı olacak, yani yatay itiş gücü sağlayan bir ayakkabı geliştirdi. Adidas Springblade’in tabanında yer alan 16 adet yatık yay sayesinde koşuculara yatay olarak ekstra ileri itiş gücü sağlanmış oluyor. Mühendisler atılan bir adımdaki harekette sorunsuz çalışabilmesi için her bir yayı ikalınlığı, ağırlığı ve uyumunu ayarlayarak ayakkabı tabanına yerleştirdiler. Bu sayede Springblade’le standart tabanlarla kıyaslandığında ölçülebilir miktarda daha fazla ileri itiş sağlanıyor.

Bir koşu adımında koşucunun topuğundan yere doğru, kendi vücut ağırlığının üç katına eşit bir güç uygulanmakta. Springblade’in topuğu ise bu etkiyi sönümlemek için diğerlerinden daha kalın olarak tasarlanmış.

Enerjiyi sıkıştırıp, arkadan öne doğru serbest bırakan bu yenilikçi tasarımın ilk etiket fiyatı ise 180$. Geleneksel koşu ayakkabılarından tamamen farklı bir tabana sahip olan Springblade’in ne kadar başarılı olacağını ve rakipleri tarafından benzer ürünler geliştirilip geliştirilmeyeceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Kaynak: popsci.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!