Wissenschaft

Kötü bir ruh hali başarının anahtarı olabilir

Yönetsel işlevimizi günlük yaşamda kullanma yeteneğimiz, olumlu ve olumsuz etkiyi yansıtan ruh halimizden etkilenir. Bununla birlikte, bu duygusal deneyimlerin yönetsel becerilerimiz üzerindeki etkisi ve bu ilişkinin duygusal tepkide bireysel farklılıklardan etkilenip etkilenemeyeceği belirsizdir.

Yapılan yeni bir araştırma, bazı insanlar için kötü bir ruh halinde olmanın odaklanmaya, zamanı yönetmeye ve görevleri daha iyi düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bu durum yine de nasıl bir birey olduğumuza bağlı. Bazı insanlar yüksek tepkisel mizaçlara sahiptir ve duygusal tepkileri yoğun ve uzun bir süre yaşarlar.  Bazı insanlar ise düşük tepkisel mizaçlara sahiptir ve öfkeli olsalar bile bu durum çok uzun sürmez.

95 gönüllünün yer aldığı ve bu gönüllülerin duygusal tepkilerinin ölçüldüğü çalışmada araştırmacılar, duygusal tepkiye, ruh halimizle ilgili duygusal tepkilerin duyarlılığına, yoğunluğuna ve süresine odaklandılar. Bu şeyler, sözde ‘etkili işleyişimizi’ (ya da görevleri yerine getirme yeteneklerimizi) etkileyen belirleyici faktörlerdir.

Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nden araştırmacılar, bulgularının duygusal ruh halinin yönetsel işleyişi nasıl etkilediğini, hatırlama, hızlı düşünme ve detaylara dikkat etmek üzere önemli beceriler grubunu nasıl etkilediğine dair daha fazla bilgi sunduğunu söylüyor.

Psikolog Tara McAuley, “Sonuçlarımız, kötü bir ruh halinin günlük yaşam için önemli olan düşünme becerilerini geliştirebileceği bazı insanlar olduğunu gösteriyor” diyor.

Çalışmada, 95 katılımcıdan elde edilen veriler dokuz farklı görevi tamamlamak ve ruh halleri ve kişilik tipleri ile ilgili soruları cevaplamak için soruldu. Yüksek tepkisel mizaçtaki bireyler için daha kötü bir ruh hali daha iyi performans ile ilişkilendirildi.

Daha olumlu bir ruh halinde bulunmak, yüksek tepkili veya düşük tepkili bireylerin bilişsel performansı üzerinde herhangi bir etkiye sahip görünmemekte.

McAuley, “Duygusal tepkilerin çok erken yaşlardan başlayarak insandan insana farklılık gösterdiğini ve bu bireysel farklılıkların gelişimin ilerleyen dönemlerinde ruh sağlığına etkileri olduğunu biliyoruz.” diyor.

Referanslar

  1. Gabel, M. S., & McAuley, T. (2018). Does mood help or hinder executive functions? Reactivity may be the key. Personality and Individual Differences128, 94-99.
  2. https://www.sciencealert.com/bad-moods-could-give-brain-boosts-for-everyday-tasks
  3. http://www.dailymail.co.uk/health/article-5974441/Being-bad-mood-actually-make-productive-study-finds.html

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!