Wissenschaft

Liselerde tıp fakültesine bakış açısı

Tıp fakültesi, lise öğrencileri arasında en önemli gelecek planlarından biridir. Araştırmamızın amacı, liselerdeki öğrencilerin bu tercihi yaparken tıp fakültelerindeki eğitim ve hekimlik mesleği hakkında ne kadar bilgileri olduğunu ölçmektir.

Araştırma için 15 adet çoktan seçmeli sorudan oluşan bir anket hazırlandı. Anketin 7. ve 8. sorularına birden fazla cevap verilebileceği katılımcılara söylendi. Anket 161 fen lisesi öğrencisine uygulandı. Anket cevaplama işi öğrencilerin rehberlik saatlerinde rehberlik öğretmenlerinin gözetiminde yapıldı.

Katılımcıların dağımı

77 erkek ve 84 bayan katılımcı anketi cevapladı.

Katılan öğrencilerin 36’ sı 9. Sınıf, 50’ si 10. Sınıf, 38’ i 11. Sınıf ve 37’ si 12. Sınıf öğrencisiydi.

Katılan öğrencilerin 36’ sı 9. Sınıf, 50’ si 10. Sınıf, 38’ i 11. Sınıf ve 37’ si 12. Sınıf öğrencisiydi.

Genel bilgi edinme sorularının ardından 6. soruda öğrencilere tıp fakültesini tercih edip etmeyecekleri ve bu tercihlerinin nedeni soruldu. 6. soruya evet yanıtını verenlerden 7. soruda, hayır yanıtını verenlerden ise 8. soruda bunun nedenini seçmeleri istendi.

lise-tip-anketi-tip-tercih-dagilimi

Öğrencilerin sorulardaki şıklarla sınırlı kalmaması için sorulara diğer seçeneği eklendi ancak istatistiki çalışma kolaylığı açısından bu seçeneğin ardından açık uçlu yanıt alanı bırakılmadı. 81 kişi tıp fakültesini tercih etmeyi düşündüğünü, 80 kişi ise tercih etmeyi düşünmediğini söyledi.

9. soruda tıp fakültelerine yerleşmede uygulanan yüksek puan barajlarının öğrencilerin tercihlerini nasıl etkilediğini görmek için puan sınırlaması olmasaydı tıp fakültesini tercih eder miydiniz şeklinde bir soru yönetildi. 10. soruda fen lisesi öğrencilerinin tıp fakültelerinde okumak hakkındaki düşüncelerini öğrenmek amaçlandı.

lise-tip-anketi-tip-tercih-sebebi

lise-tip-anketi-tip-tercih-etmeme-sebebi

lise-tip-anketi-puan-sinirlamasi

lise-tip-anketi-tip-okumak-kazanmak

11, 12 ve 13. sorularda ise hekimlik mesleğinin lise öğrencileri arasında nasıl bir intiba bıraktığını anlayabilmek amacı vardı. Öğrencilerin çoğunun hekimlik mesleğinin maddi ve manevi tatmininin olduğunu düşünmesine rağmen doktorların mutlu bir yaşam sürdürmediklerine kanaat getirdikleri gözlendi.

lise-tip-anketi-manevi-tatmin

lise-tip-anketi-maddi-tatmin

lise-tip-anketi-mutlu

Son iki soruda ise hekimlik mesleğinin medyada ve sosyal ortamlarda nasıl işlendiği araştırıldı. Öğrencilerin çoğu yerli ve yabancı medyada çizilen doktor portresinin gerçek hayattakini yansıtmadığına karar verdi. Bu çalışma araştırmanın yapılabilirliğini kontrol etmek amacıyla bir ön çalışma olarak planlandı.

lise-tip-anketi-dizi-tv-profil

lise-tip-anketi-yabanci-dizi-tv-profil

Sorular arasında bağımlı istatistik incelemeleri yapılmadı, sorular tek tek analiz edilerek grafikler hazırlandı. İlerleyen dönemde araştırmanın çok daha fazla öğrenciyi kapsayacak şekilde ve sorular arasında bağımlı istatistikler yapılarak daha anlamlı veriler elde edilecek şekilde genişletilmesi planlandı.

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!