Wissenschaft

Mentor olmanın gözardı edilemeyecek 4 faydası

 

“Eğer biri için bir ışık yakarsanız, unutmayın ki o ışık sizin yolunuzu da aydınlatır.”

Size birileri için dünyayı değiştirebilirsiniz desem? Hem de bunun için bir mutasyon geçirip örümcek adama ya da süpermene dönüşmenize gerek olmasa, sadece haftada 1 saat görüşme yapmanız gerekse? Hele bir de bunu yaparken aslında siz de çok şey öğrenip ve gelişecekseniz? Ne dersiniz?

Ben Mentor olun derim.

Mentorluk yapmak şüphesiz ki mentilere çok şey katan, onlar için zenginleştirici bir süreç. Örneğin “Hangi işi yapsam, hangi sektörde çalışsam, yurt dışına mı gitsem yoksa akademik hayata mı atılsam, peki iş hayatı nasıldır, mesela nasıl toplantı yapılır ve ben bütün bunlara kendimi nasıl hazırlayacağım” gibi bin bir türlü soruyla boğuşan üniversite öğrencileri, onlara yol gösteren bir mentorun varlığı ile iş hayatına 2 adım önde başlayabilir.

Peki ya mentorlar? Onlar için bu süreç sadece gönüllülük işi mi? Onlar bu süreçten ne kazanıyorlar?

Aslında Mentorlar da bu süreç sayesinde mentiler gibi 2 adım önde devam ediyorlar hayatlarına. Çünkü mentorluk yapmak:

  1. Liderlik Becerilerini Geliştirir: Mentorluk yapan kişiler aktif dinleme, kişinin ihtiyaçlarını anlama ve bu ihtiyaçlar dahilinde doğru yönlendirmeler yapabilme, ölçme/değerlendirme ve ilhamlandırma gibi liderlik yetenekleri kazanırlar. Bu sebeptendir ki mentorluk yapmış kişiler kariyerlerinde 5 kat daha fazla terfi alıyorlar.
  1. Yepyeni şeyler öğretir: Her şeyin çok hızlı değiştiği “İnternet Çağı’nda, yenilikleri mentiniz ile takip etmenizi sağlar. Ayrıca onun deneyimlerini dinleyerek dünyaya onun gözünden bakma ve empati kurma becerileriniz artar. Bir de en çok kendiniz ile ilgili konuları keşfedersiniz, keza hikayenizi başkalarına sesli olarak anlatmak kendinizle ilgili yeni farkındalıklar kazandırır.
  1. Network sağlar: Mentiniz sadece menti olarak kalmaz, profesyonel hayatta da karşınıza çıkabilecek yeni bir iş arkadaşı olabilir. Çünkü bugünün mentileri yarının fark yaratanları ve karar vericileri olacaktır. Yani hem kişisel hem profesyonel anlamda daha güçlü bağlantılar edinirsiniz.
  1. Birileri için dünyayı değiştirebilirsiniz: Haftada 1 saat online veya offline görüşme yaparak, deneyimlerinizle birinin hayatına ışık tutabilirsiniz. Böylece toplamış olduğunuz deneyimler daha anlamlı bir hal alır, başkalarını aydınlatır, siz de bu sayede eşsiz bir sosyal tatmin yaşarsınız.

Peki bunu nasıl yapacağım diyorsanız, Mentorink tam size göre.

Mentorink, sunduğu araçlar sayesinde, mentor olmak isteyen genç profesyonelleri ve menti olmak isteyen üniversite öğrencilerini buluşturuyor. Yenilikçi bir mentorluk deneyimi yaşatma hayali ile yola çıkan bu platform, birilerinin dünyasını değiştirmek isteyen yeni üyeleriyle her gün daha da büyüyor!

Sizler de bu grubun bir parçası olmak ister misiniz?

 

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!