Wissenschaft

Mentorluk hepimiz için neden bu kadar önemli?

Orman içinde yetişen ağaçların, açık alanda tek başına yetişen ağaçlardan çok daha fazla büyüyebildiğini biliyor muydunuz?

Çevrebilimciler bunun sebebini, ormanda büyüyen ağaç köklerinin etraflarındaki diğer ağaçların açtığı kökleri takip ederek kolayca derine inebilmesi olarak açıklıyorlar. Böylece toprak altında buluşan orman ağaçlarının kökleri, birbirlerine yol gösterip en derin mesafelere kadar uzanabiliyor, aralarındaki en zayıf ağaçların bile hayatta kalmasını sağlayarak toplamda sağlıklı ve güçlü bir orman yaratabiliyorlar.1

Ağaçlar birbirlerinden öğrenme konusunda bu kadar kabiliyetliyken, homo sapien (yani bilge adam) sınıfından gelen biz insanların, düşünme, sorgulama ve paylaşma gibi yetileriyle “birlikte öğrenme” adına çok daha büyük işler başarması mümkün olamaz mı?

Bu elbette mümkün. Bu konuda derlediğimiz araştırmalar2 gösteriyor ki:

  • Mentorluk ve mentilik yapmış kişiler iş hayatlarında 5 kat daha sık terfi alıyorlar.
  • Mentorluk veya mentilik yapmış kişiler %20 daha fazla kazanç elde ediyorlar.
  • Fortune500 şirketlerinin %70’ten fazlasında mentorluk programları uygulanıyor.
  • Üst düzey yöneticilerin %60’ı mentorluk aldığını ve %97’si şu an geldikleri konumda aldıkları mentorluğun çok büyük katkısı olduğunu ifade ediyor.
  • Üniversite öğrencilerinin %60’ı iş seçiminde mentorluğun çok hayati bir faktör olduğunu söylüyor.

Yani mentorluk ya da birlikte öğrenme, kuşkusuz ki hem mentorlerin hem mentilerin hayatında ciddi bir başarı faktörü. Peki ama neden? Mentorluğu diğer eğitim süreçlerinden farklı kılan şey ne?

Mentorluğun çok basit ama bir o kadar hayati bir farkı var: Mentorluk diğer eğitim yaklaşımlarında olduğu gibi sadece tek yönlü bilgi aktarımı değil, aynı zamanda bilginin nasıl kullanılacağının (bilgelik) birlikte keşfedilmesine olanak sağlayan bir model3. Bu sayede, Menti’nin ihtiyaçları Mentor’un deneyimleri ile birleşip, hem Menti hem Mentor için yeni bir öğrenme ortamı yaratıyor. Paylaştıkça gelişen bireyler derinlere kök salıyor, çok daha hızlı ve sağlam büyüyorlar.

Bu modeli yaygınlaştırarak bireysel ve toplumsal gelişimi hızlandırmayı hayal eden bir oluşum var, ismi Mentorink. Mentorink’in sunduğu platform ile, mentorluk çalışmaları herkes tarafından erişilebilir hale geliyor. Ayrıca, sunulan akıllı araçlar ve yönlendirme sayesinde, her Mentor-Menti çifti, ihtiyaçlarına göre doğru yapılandırılmış, hedef odaklı, ölçülebilir, keyifli ve verimli çalışmalar yapma şansına sahip oluyor.

“2’nin Gücü” olarak adlandırdığımız bu yapı sayesinde mentorluğun gerçek tanımına uygun “Birlikte Gelişim” deneyimleri mümkün hale geliyor. Bizler, bu deneyimi kitlelere ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Bu gelişimin bir parçası olmak için siz de bize katılın! mentorink.com

Kaynaklar:

  1. “The Mentor’s Guide”, Lois J. Zachary,
  2. “Being a mentor could boost your own career”, Anne Fischer
  3. “Mentörlükte Yeni Bir Yaklasım: E-Mentörlük”, Doç. Dr. Abdullah Kuzu – Öğr. Grv. Mehmet Kahraman – Prof. Dr. H. Ferhan Odabası

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!