Wissenschaft

Norveç’teki yeni arabaların çoğu elektrikli veya hibrid

Inhaltsverzeichnis

Norveç’teki tüketiciler, temiz otomobil devrimini dünyanın diğer bölgelerinden çok daha fazla destekliyor durumda şu sıralar. Bağımsız Norveç Karayolu Federasyonu (OFV), Norveç’teki yeni kayıtlı araçların yarısından fazlasının elektrikli otomobiller oluştuğunu bildirdi.

İmkân dahilinde binlerce dolar değerinde olan cömert vergi indirimleri ve diğer ek ödemeler, elektrikli araçların 2017 senesi boyunca tüm yeni araç satışlarının yüzde %52′ sini oluşturur duruma getirdi. Doğrusu bu, elektrikli araçların 2016 senesindeki %40’lık pazar payı için çok yüksek bir değişim. Adeta bir dönüm noktası.

Tabi elektrikli araç üreten otomotiv şirketi ‘Tesla Motors’, bu dönüm noktasındaki rolünün tadını çıkarıyor. ‘Electrek‘ (fosil yakıt taşımacılığından elektrikli ve çevresindeki temiz ekosistemlerin geçişini izleyen haber sitesi) tarafından hazırlanan bir rapora göre; şirketin Aralık ayı teslimatını geçme durumu ülkenin kaydettiği ilerlemenin önemli bir bölümünü oluşturdu. Tesla, araçlarının Aralık ayında en çok satan otomobil listesinde, ilk ve ikinci yerleri almasını sağlayan yaklaşık 2.500 Model S ve Model X araçlarını Norveç’e sattı.  

Dünya Çapında

Norveç, önümüzdeki 10 sene içerisinde gazla çalışan araçların yok edilmesi için öneride bulunan tek ülke oldu. Fransız parlamentosu ise bu öneriyi, 2025 yılına kadar hedef olarak belirlerken; İngiltere, Hindistan gibi diğer ülkeler bu hedeflerini 2040 yılına dek belirledi. Kaliforniya gibi ABD’deki eyaletlerde aynı hedefi koyabilmek için plan halindeler.

Akü teknolojisi verimlilikte gelişmeye devam ederken, elektrikli araçların maliyeti düşmeye devam edecektir.

Sonunda da, fiyatlar; gazla çalışan otomobillerin başlangıç maliyetlerinin altına düşerek tüketiciler için potansiyel olarak karşı konulamaz hale gelecektir.

Ölümcül ve tehlikeli emisyon kaynağı olan fosil yakıt kirliliğine sebep veren gazla çalışan araçların ortadan kaldırılması, gökyüzünü insanlar için daha sağlıklı daha temiz hale getirmekle kalmıyor. Aynı zamanda gezegenin iklim değişikliği ile mücadele kabiliyetini de artıyor.

Her yıl, binlerce insan havadaki zararlı kirler yüzünden ölüyor. Daha fazla insan da beyin hasarına maruz kalıyor. Elektrikli araçların kullanılması da havadaki  kirlilik miktarını ciddi oranda önleyebilir.

Dileyelim ki,  insanoğluna büyük zararlar veren gazla çalışan araçların aksine elektrikli araçların kullanımı bir an önce artsın. Ve Norveç gibi diğer tüm ülkeler de  bu değişikliğe aynı değeri versin.

Kaynakça:

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!