Wissenschaft

Piyangoyu kazanmak mutluluğunuzu nasıl etkiler?

Piyango’dan 700 milyon dolar kazandığınızı düşünün, bunun sizi çok mutlu edeceğini düşünüyorsunuz değil mi? Ancak çalışmalar, piyangoyu kazanmanızın mutluluğunuza uzun vadede çok da bir etki yaratamayacağını gösteriyor.

Piyango kazanmanın psikolojisi üzerine oldukça ilginç araştırmalar mevcut. Bazı araştırmalar, düşük gelirli insanların mali durumlarını iyileştirme umudu ile daha sık piyango oynadığını ileri sürüyor.

En ilginç çalışmalardan biri ise piyangoyu kazanmanın kişiyi uzun vadede daha mutlu etmediğini belirtiyor.

1973’te yapılan bir çalışma; piyango kazanan 22 kişiyi kontrol grubundan (piyango kazanmamış olan) 22 kişi ve kaza sonucu paralize olan 29 kişi ile kıyasladı. Araştırmanın genelinde; piyangoyu kazanan bireyler, felçli bireylerden daha mutlu olduklarını bildirdiler. Araştırma sonuçları, kontrol grubu ile piyangoyu kazananlar arasında çok büyük bir fark göstermedi. Ancak; sonuçlar piyango kazananların kahvaltı yapmak gibi dünyevi hazlardan en az zevk alan grup olduklarını gösterdi.

Genel olarak; piyangoyu kazanmanın mutluluğu çok etkilemediği, ciddi bir kaza geçirmenin ise insanları sanıldığı kadar mutsuz etmediği gösterildi.

1978’de yürütülen çalışma ufak da olsa; 2008’de Hollanda’da piyango kazananlar üzerinde yürütülen bir çalışma, benzer bulgulara ulaştı. Psikolog Robert Puff’un, Psychology Today dergisindeki yazısına göre her bireyin belli bir mutluluk seviyesi var. Bu seviye; başımıza önemli bir olay geldiğinde ufak iniş- çıkışlar deneyimleyebiliyor, ancak zaman içerisinde eski haline geri dönüyor.

Fakat; mutluluğunuzu etkilemek için yapabilecekleriniz arasında güçlü ilişkiler kurmak, zamanınızı ve paranızı eğlenceli etkinlikler için harcamak ve egzersiz yapmak yer alıyor. Ancak piyangoyu kazanmak, tek başına mutluluğunuzu çok etkileyemiyor.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!