… WAS IST || WER …
Trend

SEO Nedir ve SEO Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir ve SEO Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir?

SEO“ (Search Engine Optimization), kısaltmasıdır. Arama motorları SEO işlemleri ile internet sayfalarını daha kolay bir halde taraması için meydana getirilen teknik kriter düzenlemelerdir. (Search Engine Optimization) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelir.

SEO, bir internet sayfası hakkında arama motorları için meydana getirilen tüm iyileştirme emekleri olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu doğrusu SEO ile amaç web sitesinin kıymetini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır.

SEO,arama motorlarına yönelik meydana getirilen iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Site içi ve site dışı SEO olmak suretiyle ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek adına meydana getirilen işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

SEO, Arama Motorlarında sitelerin yada sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik meydana getirilen emekleri kapsar.

SEO’nun temel amacı, açılımı itibariyle „Arama Motoru Optimizasyonu“ doğrusu Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer edinen data, hizmet yada satışların daha çok ilgili kesime ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO; sitelerin organik yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, organik görünen yöntemler kullanarak yetişme sanatıdır. Bu web popülerliği, bununla beraber Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

SEO Nasıl Yapılır ? – Popülarite

SEO bir nevi organik bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en organik yollarla elde eden uzmanlar ise en iyi SEO Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslen reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Özetlemek gerekirse sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının tertipli artışından ve site hakkında meydana getirilen bağlantı ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha organik ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına direkt yansıtılır.

SEO Nasıl Yapılır ? – Doğallık

Doğallık, SEO çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı organik bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu organik popülarite anlayışı içinde suni durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu suni çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra negatif olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu negatif tesir yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içinde, meydana getirilen paylaşım ve tüm SEO Emekleri, site sahibinin bilgisi haricinde meydana getirilen emek harcamalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullananların siteyi yararlı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunmuş olduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir yazının forumlar, bloglar ve toplumsal medya benzer biçimde SEO’ya katkı elde eden ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya hakkaten hizmet eden yararlı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en mühim özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların organik görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple meydana getirilen çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı benzer biçimde kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin organik ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

SEO Nedir
SEO Nedir

SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

SEO Çalışması Uzun Bir Süreç Midir?

Ilk olarak belirtmek gerekir ki SEO emek vermesi sektöre oranla değişiklik gösterebilmekle birlikte sabır ve süreklilik isteyen bir süreçtir fakat SEO uzun vadeli bir süreç olmasına karşın devamlı olarak en iyi yatırım getirisini sağladığını kanıtlamıştır.

SEO Çalışması Fiyatları Ne Kadardır?

Bir SEO çalışmasının maliyeti, hedeflenen anahtar kelimelere, sitenizin geçmişine, sektör rekabetine ve büyüklüğü bakımından değişim gösterebilmektedir.

SEO Uzmanı/Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ilk olarak sizlere tavsiyemiz çalışacağınız şahıs yada SEO ajansının portföyünü incelemeniz. SEO proje yönetiminde ve başarıya ulaşmış netice almakta mühim bir mevzu olmasından dolayı SEO ajansınızın sizinle ne aşama süratli ve kaliteli kontakt kuracağından güvenilir olun. 1. Sıra garantisi veren ajans yada uzmanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

E-Ticaret için SEO Çalışması Yapılabilir Mi?

Elbette. E-ticaret web sitelerinin kendine özgü bir ekip zorluklarının olmasına karşın dikkatle kurgulanan stratejiler yardımıyla başarıya ulaşılması mümkündür.  Şuan da E-ticaret sektöründe bulunan kurumların neredeyse hepsi SEO emek vermesi yapmaktadır.

SEO Satışlarımı yada Potansiyel Müşterilerimi Arttırır Mı?

SEO süreklilik, sabır ve doğru strateji ile kurgulandığında en iyi yatırım getirisi elde eden dijital pazarlama çalışmasıdır. Bu sebeple doğru adımları izlediğinizde satış ve alan kişi sayınızda ki artışı siz de farkına varacaksınız.

Bir Ajansla yada Uzmanla Çalışmak Yerine Kendim SEO Yapabilir Miyim?

Tabii ki. Fakat bu zannedildiği kadar kolay bir süreç olmayabilir. Bunun için temelden başlayarak yerli ve yabancı kaynakları incelemek, çeşitli SEO araçlarını kullanarak ve kontrol ederek yorumlamak gereklidir. Bu nedenle ilk olarak aşağıdaki adımları izleyerek kendi Kurumsal SEO çalışmalarınızı yapabilirsiniz fakat daha ustalaşmış ve tecrübe dolu bir proje yönetimi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitapları. 64.000 adetlik satış rakamı ile sektörün en oldukça satan kitabını temin ederek okuyabilir ve en detaylı detayları öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

Daha çok bilgi okumak isterseniz lütfen Nedir kategorimizi ziyaret edin. Ayrıca forum sitemizede üye olursanız mutlu oluruz : )

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"