Wissenschaft

Yeni bir test ne zaman öleceğinizi tahmin ediyor

Kahinlik, bir zamanlar fizik ve bilimkurgu yazarlarına göre yanıltıcı bir arayış olarak nitelendiriliyordu fakat yeni teknolojiyle donatılmış, binlerce maaşlı FeTeMM (fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik) tipi, geleceği bulmaya çalışıyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nde biyostatist olan Steve Horvath, gerçekte geleceğin ne kadarını göreceğimizi bulmak istiyor. 21 Ocak’ta Aging’de yayınlanan DNAm GrimAge adlı çalışma ile ölüm zamanın tahmin edilebileceğini öne sürdü. AgeAccelGrim ile Kanser veya koroner kalp hastalığı geçireceğiniz yıl için geri sayım yapılabileceğini, kişinin yaşamı boyunca içtiği sigara sayısının ve menopoza girecekleri yaşın tahmin edebileceğini söyler. Geçen yıl bulunan “pan-tissue” saati, bireyin yaşını tespit edebilir. Bu araştırma, hayat sigortası sektörünün fiyatlandırma politikalarında gerçek tasarruf anlamına gelebileceği için dikkatlerini çeker.

Zamanla, DNA’mızın bazı kısımları metil alkol ile karışır. Bu olay ise yaşlanma sürecinin hızlanmasına sebep olur. Horvath ve ekibi, ölü insanların kanlarından alınmış her bir DNA örneğinde metilasyon lekelerini ölçtüler. GrimAge zorlu hesaplamalar yaparak, tahmini ölüm tarihlerini çıkardı ve bu tahmini tarihler, çoğu zaman kayıtlı ölüm tarihlerine oldukça yakındı.

Alman Kanser Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olan Yan Zhang, 2017 yılında “ölüm risk notu” ile ilgili bilgiler paylaştı ve Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar ise DNA’ya dayalı ölüm oranlarını tahmin etmek için kendi puanlama sistemlerini açıkladılar. Lu ve Horvath çalışmalarında, iyi bilinen bir kardiyovasküler kohort çalışması olan Framingham Heart Study’den alınan 2.356 kan örneğini kullanmıştır. Bu çalışma, makale kaynaklıdır ve Kuzeybatı, Kolombiya ve Stanford gibi bir dizi büyük araştırma merkezine bağlıdır.

Henüz GrimAge’i kullanan tek yaşayan kişi Horvath. Pan-tissue saati, beklenilenden 4-5 yaş daha yaşlı olduğunu iddia etmiş, GrimAge’e göre aşağı yukarı beklenilen ölüm yolunda. Araştırmaya tıbbi açıdan bakıldığında, çoğu kişi işe yaramaz olduğunu düşünüyor. Yaşamak için yalnızca 10 yıla, 6 yıla ya da 5 yıla sahip olduğunuzu bilmenin pek bir yararı olmadığını savunuyorlar. Ancak umut edilen şu ki, eğer yasalara uygun yaşlanma karşıtı ilaçlar geliştirilirse, etkilerini test etmek için GrimAge kullanılabilir.

Bu senaryo Horvath için yaşam boyu bir hayalin doruk noktası olacak. Almanya’da 30 yıldan uzun bir süre önce, bir genç ve arkadaşları ölüm sorununu çözmek için bir anlaşma yaptılar. “Bir noktada, ölümün insan varlığının temel sorunlarından biri olduğunu anladık: Hayatımız kısa” dedi. Ölümü fethetmeyi uman Sümer kralının ardından girişimlerini Gılgamış projesi olarak adlandırdılar.

Tabii Horvath’ın icadı için daha acil kullanım alanları da var. Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’nın önceden var olan koşullarla ilgili maddesi ve Genetik Bilgi Ayrımcılığı Yasası (GINA), bir kişinin oranını belirlerken sağlık sigortası şirketlerinin bir kişinin GrimAge değerlerini dikkate almalarını önleyecektir. Ancak GINA, Houston Üniversitesi’nde sigortacılık konusunda uzmanlaşmış bir hukuk profesörü olan Seth J. Chandler’a göre diğer sigorta türlerini kasıtlı olarak dışladı.

Amerika Reasürans Grubu gibi bazı şirketler zaten hayat sigortası poliçelerini fiyatlandırmak için Horvath’ın metilasyon yöntemini araştırıyor. Horvath bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyor: Hayat sigortası için kötü bir aday olan diyabetik bir sigara içicisinin durumunu beklenenden daha iyi bir GrimAge skoruyla destekledi. Ancak bunun tam tersi de kabul ediliyor, aksi halde sağlıklı görünen insanlar kendilerini çok kötü bir politika altına girmiş veya karşılıksız olarak reddedilmiş buluyor.

Chandler, “Hayat sigortası, insanların ölüm olasılıkları gibi özel bilgilere sahip olmamalarına bağlı.” dedi. Eğer sigorta alan insanlar yakında öleceklerini bilirlerse, sigorta sektörü de oranlarını çarpıcı derecede yükseltmek zorunda kalacaktır. Sigortacılık, büyük ölçüde tesadüfî ölüm sigortası ile desteklenecektir. Bir zamanlar yaygın olarak kullanılan ancak bugün en iyi şekilde yapılan bir tür poliçe çifte tazminatta komplo olarak bilinir. (En azından şimdilik, GrimAge, bir yerden düşme veya ateşli silah yaralanması ile ölme olasılığınızı ölçemez.)

Sağlık sigortası şu an için güvenli olsa da, ölüm tarihini doğru tahmin edebilen bir estimator yalnızca hasta olanlar için paraları ödeme duygusunu görmeyenleri teşvik edebilirdi. Pensilvanya Üniversitesi’nde sağlık sigortası konusunda uzmanlaşmış bir hukuk profesörü olan Allison Hoffman’ın işaret ettiği gibi, sağlık hizmetleri bu şekilde çalışabilir çünkü önceden birine ne olacağını bilemeyiz.

Horvath ve ekibinin buluşları, araştırmacılarını lisans sürecinden hariç tutan Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)’nin ürünüdür. GrimAge sadece on yıllık süreyi ortaya koyabilir ancak Horvath ve arkadaşları bu konu üzerinde çalıştığı için daha kesin bir tarihin belirlenmesi çok fazla uzakta olamaz. Bu noktada, nihayetinde kullandığı yöntem ne olursa olsun ölümün bizim için ne zaman geleceğini tam olarak öğrendiğimizde nasıl davranacağız? Horvath, çalışmalarından oldukça memnun olduğunu ve onun çalışmalarını ürkütücü bulan insanları da anladığını söylüyor.

 

Kaynak: A New Test Predicts When You’ll Die (Give or Take a Few Years) | Medium

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!