Berlin Alexanderplatz Filmi hakkında Bilgiler ve İzleyici Yorumları

Berlin Alexanderplatz Film İncelemesi, Konusu ve Hakkında Bilgiler

2020 yılının başlarında tamamlanan ve bir çok festivalde izleyici karşısına çıkan Berlin Alexanderplatz filmi son olarak İstanbul Film Festivalinde ödül için yarıştı. Kaliteli bir oyuncu kadrosu ve etkileyici bir senaryoya sahip olan Berlin Alexanderplatz filmi kısa sürede tüm Avrupa da yankı uyandırdı ve festivalinde en çok izlenen yapımlarından biri oldu. İşte film dünyasına damgasını vuran  ve 2020 yılının en iddialı yapımlarından biri olan Berlin Alexanderplatz filmi hakkında bilinmesi gerekenler ve inceleme film içeriğimizdeki izleyici yorumları…


1. Berlin Film Festivali ve İstanbul Film Festivalinde boy gösteren Berlin Alexanderplatz filmi hikayesinde Afrika’dan Almanya’ya göç eden bir mültecinin burada hayata tutunma çabalarını ve yaşadıklarını anlatıyor.

Film


2. Senaristliğini Martin Behnke ile Alfred Döblin’in yaptığı ve Alfred Döblin’in 1929 tarihli aynı adlı romanından esinlenilerek ortaya çıkan Berlin Alexanderplatz filminin yönetmenliğini ise Afgan asıllı Alman yönetmen Burhan Qurbani yapmıştır.

Film


3. Francis isimli Afrika kökenli ana karakter para kazanmak ve hayat yeni bir başlangıç yapmak amacıyla Afrika’dan kaçak olarak yola çıkar ve Avrupa’ya ulaşır. Burada artık iyi bir insan olacağına dair kendiyle konuşan Francis doğru Berlin’in yolunu tutar.

Film


4. Ancak Berlin’de yaşayabilmek oldukça zor ve çalışmadan olacak iş değildir. Bu sırada Reinhold ile tanışan Francis istemeden de olsa parkta uyuşturucu satma işini alır. Artık iyi bir insan olmak isteyen Francis ne kadar isterse o kadar kötülüğün içine batıyor.

Film


5. Francis’in bir eğlence mekanında tanıştığı ve onunla birlikte aşkı tanıdığı Mieze ise Francis’in adeta iyilik meleği. Hayata dair en güzel anlarını yaşadığı bu güzel kadın Francis’i kötülük ve beladan uzak tutmaya çalışırken Reinhold ise bir şeytan gibi Francis’i işliyor.

Film


6. Afrika’dan Almanya’ya gelen ve burada ayakta kalmaya çalışan Franz (Francis) ise kötülüğün içerisinde iyi olmaya çalışıp kendisine adeta eziyet ediyor. IMDb’de 6.8’lik ortalama bir puana sahip olan filmin oyuncu kadrosunda Albrecht Schuch, Jella Haase ve Welket Bungue gibi isimler yer almıştır.

Film


7. 2020 yılının en başarılı yapımlarından biri olduğu kesin olan Berlin Alexanderplatz muhteşem oyunculuk performansları, inanılmaz senaryosu ile hikayesi ve izleyiciye aktarım biçimiyle kendine hayran bırakıyor.

Film


8. Filmde kullanılan edebi anlatım dili hikayeyi izlerken adeta yaşamamızı sağlıyor. Alfred Döblin’in eserinden senaryoya aktarılan 3. film olan Berlin Alexanderplatz yönetmen ve senarist tarafından özgünleştirilmiş ve ortaya muhteşem bir eser çıkmış.

Film


Berlin Alexanderplatz Filmi İzleyici Yorumları  

İzleyici 1:

Alfred Doblin romanının yeni uyarlaması olan filmdir. Filmi tam beğendim mi beğenmedim mi kararsızım açıkçası. Film üç saatlik süresine rağmen akıcı geçiyor. Sinematografisi çok güzeldi özellikle renkler, ışıklar açısından seyir zevki yüksekti. Bana göre filmde üç sahne baya şaşırtıcıydı yani durdurup sindirip öyle devam ettim. Bu şekilde etkilenmemin sebebi de karakterlerle bağ kurmamızın sağlanmasıydı diye düşünüyorum. Amasına gelecek olursak… senaryoda ve kurguda zorlamaların olduğunu düşünüyorum.


İzleyici 2:

Çok güzel bir film Berlin Alexanderplatz. Görüntü yönetmenliği kusursuz, uzun süresine rağmen hikayesi akıcı, oyunculukları -bilhassa reinhold rolündeki albrecht schuch- muazzam. Chapter chapter bir mültecinin iyi bir insan olmaya çalışarak hayata tutunurken bir yandan da hırsları ve çevresindeki insanlarla mücadelesini izlediğimiz filmde hikayenin ekseninin sürekli değişmesi filmin izlenirliğini oldukça artırmış ve ekrandaki duygu geçişlerinin seyirciye aktarılması da hayli iyi kotarılmış. Filmin sosyolojik yönden de aktarmak istedikleri var ancak kesinlikle ön planda tutulan, didaktik bir anlatım yok. Bu da hoşuma gitti.


İzleyici 3:

istanbul film festivali kombine paketimizin ilk filmiydi, açıkçası bizim de gözümüz korkmuştu 3 saati görünce ama nasıl bittiğini anlamadık. sinematografik olarak çok etkileyiciydi. izlenesi.


İzleyici 4:

39. istanbul film festivali online gösteriminin açılışını bu filmle yaptım. kurgusu, planlar, oyunculuklarıyla inanılmaz etkileyici bir yapıt. üç saatlik süre ilk başta korkutucu gözükse de film ritmini hiç kaybetmiyor. filmin en iyi özeti yine filmden bir replikle yapılabilir sanırım; “önemli olan başına ne geldiği değil, onunla ne yaptığındır.”


İzleyici 5:

 Burhan Qurbani ‘nin 2020 yapımı uyarlaması her şeyden güzel bir görsel tasarıma ve müthiş oyunculuklara sahip. Özellikle Welket Bunque harika. Ancak orjinal romanın ve 80 yapımı Fassbinder uyarlamasının manevi büyüklükleri karşısında gölgede kalmamak gibi çok zor bir işi başarıp başaramadığı şüpheli.


 İzleyici 6:

Albrecht schuch’un reinhold performansına hayran kaldığım filmdir. Üç saat olduğunu görünce insan bir tereddüt etmiyor değil ama iyi yakalıyor, sıkmıyor, sürüklüyor. yer yer reinhold – francis ilişkisinin iyice -metafizik çerçevesinde dahi açıklanamayacak şekilde- zıvanadan çıkması bünyemi rahatsız etse de filmi yarıda bırakmama neden olmadı. izleyin, güzel deneyim.


İzleyici 7:

39. istanbul film festivali kapsamında izlediğim 3. film. bu film gözlemlediğim kadarıyla çok sevilmiş ama bende hayal kırıklığıydı. renkler gaspar noe etkisi midir nedir bilmem güzel kullanılmış ama gerisi tırt, bunda da başrolün büyük payı var. yardımcı oyuncular arasında başrol çok sönüktü. konu, hikaye iyi olmasına rağmen sinematografik olarak zayıftı bence. film bende akmadı, bitse de gitsek dedim. filmin en iyi yanı reinhold (albrecht schuch) karakteriydi, o nasıl oyunculuk eridik, filmi tek başına sırtladı götürdü resmen.

Önerilen İçerik: Birinci Dünya Savaşı Konulu Unutulmaz Bir Film Olan “1917” Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BuradaBiliyorum.Com

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .