Wissenschaft

Bilim İnsanları Google Fiber’den 1000 kat daha hızlı internetin olabileceğini gösterdi

Almanya’daki bilim insanları, bir optik ağ sisteminde saniyede ortalama 1 terabit hızla ilerleyen bir internet hızı elde etti. Saniyede 1 gigabayt hız sunan Google Fiber’e nazaran 1000 kat daha hızlı veri aktarımı yapılabiliyor. Bu hızda her saniyede 125 gigabayt veri indirmek mümkün. Bilim insanlarının daha önce de sadece laboratuar ortamında kalmak kaydıyla çok yüksek internet hızlarını gerçekleştirmesinden dolayı bu gelişme çok önemli.

2016 yılının ilk aylarında, Birleşik Krallık’tan bir ekip aynı anda 15 kanaldan optik fiber kullanarak saniyede 1,125 terabit hıza ulaşmıştı, sisteme de “süper kanal” ismi verilmişti. Geçen yıl da, başka bir İngiliz takımı laboratuar ortamında 1 Tbps indirme hızına ulaşmıştı, bu sefer, veriyi 100 metre öteye ulaştıran kablosuz bir 5G sistemi denenmişti. Stuttgart ve Berlin arasında ise biraz daha yavaş olmak kaydı ile 0,8 Tbps hız elde edildi.

Bulgular Avrupa Optik İletişim Konferansı (ECOC) (Düsseldorf, Almanya) etkinliğinde sunuldu, ancak henüz bir dergide basılmadı, dolayısı ile diğer bilim insanlarının sonuçları doğrulama imkânı henüz olmadı. Ne yazık ki, bu sistemin ne zaman evlere gireceği konusu şu an belirsiz.

PCS sistemi mevcut fiber ağ sistemlerinde çalışıyor gibi görünüyor, ancak muhtemelen ISP yapısının elden geçmesi gerekecek ve bütün bunların gerçeğe dönüşmesi beklenecek. Kısa özet vermek gerekirse, Game of Thrones’i bir saniyede indirmeniz için biraz daha bekleyeceksiniz.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!