Sozialen Medien

Dracula (2020) İncelemesi; Sherlock’un Yaratıcıları Netflix’de Bize Kanlı Bir Gösteri Sunuyor.

Sherlock yazarları Mark Gatiss ve Steven Moffat, ikonik ve ebedi karakter Dracula ile Claes Bang’in karizmatik oyunculuğunu birleştirerek karşımıza bol kanlı, keyifle izlenen bir mizi dizi çıkartıyor.

Birazcık komik ve son derece çekici olan Dracula, Netflix ve BBC ortak yapımı üç bölümden oluşuyor. Bu Dracula serisi, yüzyıllarca bir ayağı mezarının içinde olan ebedi ikonu farklı bir bakışla izlememizi sağlıyor.

Mini dizinin açılış bölümünün adı Canavar Kuralları, Kont Dracula İngiltere den gelen avukat Jonathan Harker’i Transilvanyadaki şatosunda karşılıyor. Kısa bir iş gezisine çıktığını düşünen Jonathan Kont’un şatosunda sıkışıp kalıyor. Her bölüm ortalama 90 dk. film tadında geçiyor. Yine her bölüm sonu bir uçurumun ucunda hissiyatı ile bitiyor.

Kont Dracula Transilvanya'daki şatosunda
Kont Dracula Transilvanya’daki şatosunda

Jonathan Harker karakterini, John Heffernan canlandırıyor. Hikaye bir süre Jonathan’nın rahibelere şatoda yaşadıklarını flashbacklerle anlatması ile devam ediyor. Hikaye ile yakından ilgilen rahibe Agatha, Dolly Wells tarafından mükemmel denebilecek bir oyunculukla cadlandırılıyor. Rahibe Agatha da normal rahibeler de olmayan düşünceler ve çok keskin konuşmaları var, bu durumda o karakteri izlemeyi daha zevkli bir hale getiriyor.

İlk bölümde vampir dünyasına giriyoruz, yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğreniyoruz. Aslında bir çoğu yıllardır aşina olduğumuz şeyler. Korku sevenleri memnun edecek cinste ilerleyen dizi gittikçe kanlı bir hal alıyor.

Agatha’yı kaybettiğimizi düşünürken 2.bölüm yine onunla ve Kont Dracula ile başlıyor. Satranç oynarken izlediğimiz ikili sohbeti gitgide derinleştiriyor. İngiltere’ye açılmak isteyen kontu bir gemide buluyoruz. Hikayenin 2. Bölümü birinci kısımlada tamamen bağlantılı ayrıca Rahibe Agathada bu bölümün büyük bir parçasını oluşturuyor. Londra’ya giden gemide bir çok yeni karakterlerle karşılaşıyoruz .

Dracula Agatha'yı uyarıyor
Dracula Agatha’yı uyarıyor

Yeni karakterlerimiz oldukça renkli ve farklı, hintli bir bilim adamı ve dilsiz kızı, yaşlı bir soylu düşes, yeni evlenmiş genç, zengin bir çift ve siyahi hizmetlileri. Fakat hizmetli diyince kafanızda uşak gibi bir şey canlanmasın bu muhasebeci cinsinden bir hizmetli ayrıca genç patronu ile arasında duygusal bir ilişki var. Bu çarpık ilişkinin içinde hasta olan genç gelin karmarsından çok fazla çıkamıyor. Tabii birde gemi mürettebatı var anlayacağınız sevgili kont için oldukça farklı lezzetler söz konusu zira kendisi bir gurme her şeyi yemiyor.

Dracula başkasının içine girdiğinde
Dracula başkasının içine girdiğinde

Geminin bu kadar zengin ve çeşidi bol olan yolcusu olunca da Dracula için her akşam ayrı bir ziyafet söz konusu oluyor. Yiyecekleriyle ile sohbet etmeyi ve onlarla flörtleşmeyi seven kont zamanla gözünüze daha da çekici ve karizmatik gelmeye başlıyor. Fakat aldanmayın tüm bu garip oyunlar ve flörtler çok kanlı ve ölümcül sonuçlanıyor. 2.bölümün ortalarında tekrar karşımıza çıkan rahibe Agatha ile Dracula’nın arasındaki sahneler bir kez daha hikayeyi parlatıyor. Enerjileri ve tarzları sizde hem büyük bir merak uyandırıyor hemde keyif veriyor.

Kont Dracula ve Agatha satranç masasına oturmadan sohbet ediyorlar
Kont Dracula ve Agatha satranç masasına oturmadan sohbet ediyorlar

Konun içine daha çok girip 3. bölümü yorumlamaya başladıkça üzgünüm ama spoiler kaçınılmaz oluyor.

Mini dizimizin son bölümünü izlediğimizde ölümsüzlüğün her şeyden değerli olmayabileceğini görüyoruz. Karanlık Pusula olarak adlandırılan son bölümde günümüze geliyoruz. Kont ikinci bölümde ki ol olaydan sonra denizin dibinde uzun bir uykuya dalıyor. Uyandığında sahile adım atan Dracula’ıyı silahlı korumalar, tepesinde dönen bir helikopter ve karşısında duran Agatha’ya ikizi gibi benzeyen biri karşılıyor.

Dizinin son bölümünde uzun bir zaman atlaması oluyor. Yine Dolly Wells’in oynadığı karakterin adı Zoe’dir ve Agatha’nın soyundan gelmektedir. Bölüm 1’den soyadının Van Helsing olduğunu biliyoruz. Yani oda meşhur vampir avcısı Van Helsing’in soyundan geliyor. 3. Bölümde bir kaç yeni karakterimiz daha var eee sonuçta bu bir vampir yapımı her an herkesin başına bir şey gelebiliyor. Bu bölümdeki Lucy Westenra karakteri canlandıran Lydia West’i HBO kanalının Years and Years dizisinden de hatırlıyoruz. Kont bu bölümde günümüzün teknolojisinde anında uyum sağlıyor bunda içtiği kanların önemi büyük tabii.

Dracula ile kurbanı
Dracula ile kurbanı

Çekici Drakula kendine yeni bir gelin buluyor diğerlerinden farklı olarak ona kendi rızası ile gelen ve kanını içilmesine izin veren ölümden korkmayan bir gelin. Fakat ölümden sonra başı gelen sıkıntılı durumu atlatamıyor. Genel olarak, 3. Bölüm favori bölümümdü özellikle Claes Bang ve Dolly Wells arasındaki sahnelerden dolayı, bu ikilinin harika kimyası ve enerjisi çok keyiflidi.

İyi bir vampir hikayesinden hoşlanıyorsanız bu yeni Netflix yapımına mutlaka göz atmalısınız.

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!