Wissenschaft

Dünyanın en zor rubik küpü 7,5 saatte çözüldü

Oskar van Deventer isimli mucidin Guinnes Rekorlar Kitabı’na ismini yazdırmasını da sağlayan icadı 17x17x17’lik rubik küpünü 7 buçuk saatlik uğraş sonucunda çözülebildi. Küp 6,69x farklı olası pozisyonda bulunabiliyor. Bu sayı 66,9 quinquagintatrecentillion olarak okunuyor ve 66’nın yanına 1000’den fazla sıfır konulmasıyla elde ediliyor. Aslında Macar heykeltıraş Enriko Rubik’in bulduğu ve patentini aldığı mekanizmayla en fazla 5x5x5 küp yapılabiliyor. Zaten orijinal rubik firmasının daha büyük küpü yok. Fakat günümüz mühendislerinin yarattığı mekanizmalar sayesinde teorik olarak sonsuz kenar sayısına sayısına sahip küpler yapmak mümkün.

RedKB olarak bilinen ve işi küp çözmek olan Kenneth Brandon aslına bakarsanız 5x5x5 veya 7x7x7 küpleri çözmekten farklı değil diyor. 17’ ye 17’ yi çözmek zor değil fakat çok çok sıkıcı diyor.

Tek sayıda kenar içeren küpler (3×3, 5×5, 17×17 gibi) ne kadar karıştırırsanız karıştırın merkezdeki parçanın rengi asla değişmediği için reduction method denilen yöntem sayesinde merkezden kenarlara doğru ilerleyerek çözülebiliyor. Kenar sayısı arttıkça süre de katlanarak artıyor. Kendi sürelerimden örnek verecek olursam 3×3 küp 2 dakika sürerken 5×5 küp 10 dakikayı, 7×7 küp ise 45 dakikayı bulabiliyor. 17×17 lik çözümün 6 buçuk dakikalık time lapse videosunu izleyebilirsiniz. 7 buçuk saatlik tam çözümü ise izlemeyi Brandon pek önermiyor.

6,5 dakikalık zaman geçişi

7,5 saatlik tam çözüm

Rubik küpünü hayatımıza sokan 3×3 küpün mucidi Enriko Rubik acaba işin bu seviyelere gelebileceğini düşünmüş müdür?

Kaynak: theverge.com

 

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!