Wissenschaft

En güzel yolu seçen algoritma

İki nokta arasına düz çizgi çizmek kolaydır. Zor olan en güzel manzaraya sahip olanı seçmektir.

En güzel manzaraya sahip yolu seçmek istiyorsanız bunu sizin için yapabilecek bir uygulamanız olabilir. Barcelona’daki Yahoo Labs’ta çalışan Daniel Quercia ve çalışma arkadaşları internet aracılığıyla gönüllü kullanıcıların görüşlerine göre şehrin güzel bölgelerine ilişkin bir ölçü belirlediler. Sonra da bu ölçüyü kullanarak bir noktadan öbürüne giden en güzel yolu seçen bir algoritma geliştirdiler. “Bu çalışmanın hedefi sadece kısa olan yolu değil aynı zamanda duygusal en hoş yolu önermek,” diyor uygulamanın geliştiricileri.

Quercia ve arkadaşları Londra’nın merkezine ilişkin Google Street View ve Geograph’a ait görsellerden bir veri bankası oluşturdular. Sonra bu görselleri UrbanGems.com sitesinden gönüllü kullanıcıların görüşlerine bıraktılar.

UrbanGems sitesini ziyaret eden herkes iki fotoğraf görüyor ve daha güzel bir yer belirteni seçiyorlar. Bu, araştırma ekibine her konumun güzelliğine ilişkin gönüllülerin görüşlerini veriyor. Ekip sonradan her konumu güzellik puanına göre sıralayarak haritada yön belirtmek için kullanıyorlar.

Quercia ve arkadaşları Londra’da 30 ve Boston’da 54 gerçek kullanıcının internetten toplanmış veriyi test ettiriyorlar. Gerçekten de, deneye konu olan kişiler, program ile daha güzel olan konumlara ilişkin görüş birliğine vardılar.

Algoritmayı daha güçlü kılmak için, ekip Flickr’a GPS verisi ile kaydedilmiş fotoğrafları da kullandılar. Burada da ölçüt “artı duygular” atfedilen fotoğraflar ve bir konumda çekilen fotoğraf sayısı oldu. Araştırmacılar şu anda Avrupa ve Birleşik Devletler için akıllı telefon uygulaması geliştirme üzerinde çalışıyorlar. Bu uygulama yayınlanana kadar daha güzel bir güzergâh seçmek için mahalle sakinlerine danışabilirsiniz.

Kaynak: popsci.com/article/science/algorithm-maps-most-beautiful-route-where-youre-going

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"