Anime || Manga

Harika bir Neon Genesis Evangelion Tanıtımı

Neon Genesis Evangelion


Aslında hikayesi hakkında söylenebilecek çok fazla şey var ama, spoilere girmeden anlatmaya çalışacağım. 2015’deki felaketten sonra toparlanmaya çalışan dünyanın aksine, Birleşmiş Devletlere bağlı NERV’in başka planları var. NERV Kadim Yazıtlar’da yazan meleklere karşı hazırlık yapmaktadır. Hikayenin girişinde direkt melek saldırısı ile başlıyoruz, bunun üstüne NERV’in başkanı Gendo Ikari yıllardır görmediği 14 yaşındaki oğlu Shinji’yi yanına çağırır. NERV’in üssüne giden Shinji’ye babası oradaki dev ve korkunç mechaya binip o melekle savaşmasını söyler. Shinji ilk başta reddetse bile belli olaylar sonucu kendisini bilincsizce koruyan mechayı ve diğer 14 yaşındaki kız Rei’yi yaralı halde savaşmaya gönderdiklerini görünce kendini yapmak zorunda hisseder ve savaşmaya gider.

Aslında sadece 14 yaşındaki çocuklar Eva (mechalar) kullanabiliyor. Eva’lar mecha olmakla birlikte tam olarak mecha sayılmaz, animenin ilerliyen kısmında neden 14 yaşındakilerin binebildiğini neden tam olarak mecha olmadıkları anlatılıyor. Bu melekler hakkında antik yazıtlarda kaç tane olduğu yazıyor ve melekler anlamsız güçlü yaratıklar. İnsanlık o meleklere karşı Evaları üretiyor.

Hazır meleklerden bahsetmişken bunlar, antik ve yok olmanın eşiğinde bir ırk aslında. Yok olmamak için 7 tane yaşam tohumu yaratıyorlar ve bu tohumların 4’ü yaşam, 3’ü bilge meyvesi olucaktır. Bu tohumların meyvesi de başka tohumları üretebilir. Yaşam meyvesi yaradılış ve sınırsız enerji kaynağı olarak diyebiliriz. Bilgi meyvesi ise sınırsız bilgi vermektedir. Aynı yerde 2 tohumdan olamaz bu olursa kötü şeyler olur bir yerde böle okumuştum. 

Bu resmi çok açıklamak istemiyorum, animenin ilerleyen kısımlarında anlarsınız. Kısaca özetlemek gerekirse insanlığın hayatta kalmak için verdiği çaba ve insanlığın yine kendi kendini yoketme çabası ve de bu animede yok şöle power up alsın şöle dövsün sürekli dövsün havalı olsun gibi şeyler yok. 14 yaşındaki bir çocuk o ortamda nasıl olabilcekse öle anlatıyor yani klasik shounen animelerindeki dövdüm kurtardım olaylarını bekleyenler direk izlemeyebilir. Bu anime daha çok dram ve karakterlerin psikolojilerini anlatıyor ve bunu gerek atmosferi gerek karakterleri olsun gayet iyi verebilmiş. Uyarıyı da yaptıktan sonra karakterlere geçebiliriz.


Shinji Ikari


Evet gelelim anakaraktere. Hareketleri ile insanı delirten, bir sürü kişiden küfür yemiş hatta bunun yediği küfürü ebeme etmemişlerdir dediğim karakter. Her ne kadar animenin başlarında fazla sövdürtmesede sonlarına doğru tamamen çıldırtıyor. Ikarinin annesi ölmüş, babası da yanında hiçbir zaman olmamış, aile sevgisi görmemiş, sevgiye muhtaç ve ilgiye aç bir ergendir. İlgi çekmek için çok fazla şey yapabilir. Ne yapacağını hiçbir zaman tam olarak kestiremediğim izlerken bipolarmı acaba diye düşündüğüm nacizane karakter, ama karakteri öle güzel yaratmışlarki küfür ede ede izliyorsunuz hiçbir zaman sıkmıyor.

 


Asuka Langley


Evet bu karakter gerçekten sıkıntılı. Güzel, kıskanç, deli, o kadar kıskançki Eva pilotluğunda ondan iyi birini gördüğünde kendi elleri ile ölüme gönderebilcek kadar kıskanır. Anime boyunca 1 hatası yüzünden Asukayı hep ikinci plana attıkları için genelde depresyonda görüyoruz bu karakteri. Kendini gösterme çabasında sürekli ve ben canı gönülden inanıyorumki en iyi Eva pilotu Asuka’dır.


Rei Ayanami


Geldik benim en sevdiğim karaktere. Bu karakter gerçekten içler acısı, kandırılmış ve bomboş. İlerki zamanlarda anlatılıyor neden kandırılmış ve boş olduğunu. Zaten animede bir kişi için yapabilceklerini görüyoruz fazla anlatılıcak bir şey yok aslında. Karakterin bir duygusal kimliği yok çünkü, duyguları yok hikayenin güzelliği bu karakterin muhteşemliğini vurguluyor. Animeyi izledikten sonra anlıyabilirsiniz.


Gendo Ikari 


gendo ikari gif ile ilgili görsel sonucu

Bu karakteri hiçbir zaman tam olarak anlıyamadım. Sert birisi diyebiliriz ve hayatında sadece 1 kişiden başka kimseyi sevmemiş bir adam diyebiliriz kendisine. 1 kişi için neleri feda edebileceğini izleyin ve görün.


Katsuragi Misato


Bu karakter Shinji için bir anne olmaya çalışıyor. Shinji’yi oğlu gibi görüyor ama Shinji’nin onu pek öyle gördüğünü ben hissedemedim açıkçası. NERV’de rütbeli olan ablamız Shinji’yi alıp babasının yanına götürdükten sonra babasının ona yaptığı muamele yüzünden ona üzülüp ona bir anne gibi olmaya çalışıyor ama olan olaylar Misatoyu da kötü etkiliyor.


Evet son olarak eklemek istediğim Evangelion’un son 2 bölümü biraz sıkıntılı. Bazısı beğenmemiş bazısı beğenmiş. Son 2 bölüm karakterlerin olan olaylar sonucunda ne hale geldiklerini düşüncelerini anlatıyor. İsteyen izler, isteyen izlemez, ama END OF EVANGELİON kesinlikle izlenmeli. Ana seriden sonra End of Evangelion ile birlikte benim kalbimde başarıyı yakalayıp 1. sıraya yerleşmiştir. Hiç tahmin edemeyeceğiniz aşırı garip ve tatmin olma hissi dolu bir sondu.


 

Puan: 8.33/10 ( 422.046 OY )

Kategoriler: Aksiyon, Çift Kişilik, Dram, Mecha, Psikolojik, Bilim-Kurgu

Bölüm Sayısı: 1.Sezon 26 / 5 Movie

Daha çok anime makalesi okumak isterseniz anime manga kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!