Wissenschaft

#İnternet Reklamlarını Etkili Hale Getirmenin En İyi Yedi Yolu

İnternet Reklamlarını Etkili Hale Getirmenin En İyi Yedi Yolu

Reklamcılığın İnternet dünyasını kayması, sektörün gelişimi ve kendini güncel ihtiyaçlara göre geliştirmesi adına kaçınılmaz bir zorunluluktu. Elektriğin icadı nasıl ki artık onsuz yapamayacağımız bir hayat doğurduysa internet de artık en ücra köylerde yaşayan bireyler için bile her an kullanılan bir alan ve hayat tarzı yarattı. Bu bakımdan reklam sektörünün en çok üzerinde kafa yorduğu ve zaman harcadığı alanların başında da İnternet yer almaktadır. İnternet reklamlarının yaygınlaşmasıyla kullanıcıların da bilişsel olarak İnternet reklamlarına karşı duyarsız hale gelebileceği görüldü. Milyonlarca dolar harcanarak hazırlanıp yayınlanan reklamların kullanıcıya ulaşmaması hem reklam verenlerin hem de reklamcıların en son isteyeceği şey olsa gerek. Kimse büyük paralar harcayarak hazırlattığı reklamın sinir bozucu şekilde heba olmasını istemez.


Bu yazımızda İnternet reklamlarında kullanıcıların afiş körlüğü ya da amaçlı körlük olarak bilinen İnternet reklamlarına karşı bilinçli veya otomatik olarak gerçekleşen ilgisizliğin nasıl aşılabileceğini ve böylelikle site trafiğini , nakit akışını arttırmayı yedi madde halinde irdelemeye çalışacağız.

1. Reklamları Yerleştirdiğiniz Yerleri Kontrol Edin

İnsanlar sürekli olarak benzer sayfa tasarımları ve banner reklam modelleriyle karşılaşınca doğal olarak bunların yer alabileceği muhtemel noktalara karşı körlük geliştirirler. Özetle rutin, klişeleşmeye yener. Bu nedenle reklamlarınızı sayfada sayfa sağ-sol kenarlar ve sürmanşet yerine yazı veya görsellerin arasına olacak şekilde yerleştirmek daha isabetli olacaktır. Yine metin aralarına, video başlangıcına, yazı girişine de eklemek reklamların dikkat çekiciliğini geleneksel yerleştirme noktalarına göre daha da arttıracaktır. Hatta reklam yerleştirmelerini sık sık değiştirmek daha doğru olacaktır.


Reklamların sayfa içinde konulabileceği en uygun yerleri bulmak için Google Adwords ve Infolinks gibi büyük reklam devlerinin sunduğu sayfa reklam test hizmetlerini kullanabilirsiniz.

2. Reklam ve Sayfa İçeriğinin Uyumlu Olmasını Sağlayın

Kullanıcıların en çok dikkatini çeken reklamların onların ihtiyaçlarına hitap eden reklamlardır. Bir reklam verenin müşterilerinin ihtiyaçlarını doğru tespit edip buna uygun reklam modelleri sunması reklamın kullanıcıya ulaşması için kilit noktalardandır. İçerik ve reklam uyumunu anlamak için:


A- Sayfa ziyaretçilerinin en çok neye ihtiyaç duyduğunu tespit ettikten sonra reklamlarınızı yayınlayın


B- Hedef kitlenin ihtiyaçlarını doğrudan temsil ve teşvik eden anahtar kelimeler kullanın


C- Doğru reklam firmasını seçtiğinizden emin olun. Bu sayede hedef kitlenizi özel olarak etkileyebilir, bu kitlenin bulunduğu mecralara ulaşabilirsiniz.


D- Daha alakalı reklamlar üretebilmek için çerez kullanımına önem verin. Böylelikle sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hakkında daha fazla veri elde etmiş olursunuz. Bu da daha kullanışlı, keyifli, alakalı reklam tasarımları sağlar.


Bu konuda son olarak içerik reklam uyumunu kolaylaştıran iki servisten bahsetmek size yardımcı olabilir. Taboola ve Outbrain servisleri, şimdilik sizlere ücretsiz olarak bu hizmeti vermektedir

3. Boyut, Renk ve Stil Olarak Standartların Dışına Çıkmayı Deneyin

Şekil ve içerik olarak ne kadar yaratıcı sanatsal olsa da aynı şeyleri tekrar tekrar görmek kullanıcı açısından sıkıcılığa ve amaçlı körlüğe sebep olacaktır. Bu da haliyle reklamların performansını düşürecektir. Bu kapsamda şu tavsiyeler faydalı olabilir:

A- Reklam alanı oluştururken akılda kalıcılığı arttırmak adına standartların dışına çıkarak yeni formlar ve tasarımlar deneyin ve bunları değişken olacak şekilde sayfa içerisinde belirli yerlere yerleştirin.


B- Reklam afişinizi oluştururken onu sayfadan bağımsız bir unsur olarak değil; sayfanın bir parçası olacak şekilde tasarlayın.


C- Reklamlarınızda eksantrik renk ve tasarımlarla yenilikçi 3D tasarım efektlerini kullanmayı deneyin.


Son olarak bu kapsamda hizmet sunan site tavsiyesi vermek gerekirse Canva ve Infolinks’ten bahsedebiliriz. Bu iki site reklamcılar ve reklam verenler için en iyi, en dikkat çekici ve bir öykü içerinde kullanıcılara duygusal bir bağ kurdurtan bannerler tasarlama hizmeti vermektedir.

4. Reklamlarınızı Mobil Cihazlar için Ayrıca Optimize Etmeye Çalışın

Akıllı telefon teknolojisi gerek günümüz gerekse de yakın gelecekte bireylerin dünyaya açıldığı, etkileşim kurduğu en etkili en yaygın mecra olmaya devam etmekte görünüyor. Bu bakımdan reklam tasarımlarının mutlaka mobil cihazları da esas alacak şekilde dizayn edilmesi ve optimizasyonlarına önem verilmesi gerekmektedir. Mobil cihazlar için dizayn ve optimizasyon çalışmaları yaparken şu hususlar göz önünde bulundurulmalı:


A- Mobil cihazlar için daha çok video veya animasyon formatında reklamlara ağırlık verilmeli


B- Mobil cihazlar için daha çok sosyal medya uygulamalarında yayınlanacak reklamlar yayınlamalı.


C- Reklamlara online destek veya “şimdi ara” butonu ilave etmeli.


Mobil cihazlar için yayınlanacak reklamlar için genel olarak belli noktalara dikkat etmek oldukça önemlidir. Kullanıcılara reklam görmek istemiyorlarsa premiyum veya düzenli abonelik gibi teklifler sunmak ve zaten dar olan cihaz ekranını boğmamak için daha az reklama ter vermek gerekir.

5. Ortaklık Programları Üretin veya Bu Programlara Katılın

Çoğu zaman uygun reklamı seçmek veya doğru müşterilere ulaşmak için yapılabilecek en doğru şey, bu alanda yer alan diğer girişimcilerle ortak alanlarda buluşmak ve ortak programlara katılmaktır. Ortak programlar, şirketlerin kullanıcı tabanlarını paylaşarak hem kullanıcılar için hem de şirketler için güç birliği ve daha kolay, hızlı ulaşılabilirlik sağlar.


Bu anlamda ortaklık programı imkanı tanıyan en yaygın platform Infolinks’tir. Infolinks, sayfanızı ya da reklamınızı 12 ay boyunca oldukça etkili bir şekilde geniş bir kullanıcı ağına sunar.

6. Sayfanızı Tutkunuzu Paylaştığınız bir Alan Haline Getirin

İnsanların en çok bağlandığı ve ilgi gösterdiği durumların başında kendi tutkularını bulabilecekleri siteler gelmektedir. Bu bir nevi alanında derinleşme ve profesyonelleşme anlamına da gelir. Doğa, bisiklet, yüzme, gezi, macera, teknoloji vs gibi alanlarda yazılan kişisel tecrübe anekdotlarıyla örülü yazılar kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği mecralardır. Bu noktalara reklam vermek ve reklamları bu anekdotların içine serpiştirmek reklam akılda kalıcılığını arttıracaktır.


Blog oluşturma ve teknik detaylarıyla ilgili çözümler için ınfolinks akla gelen en yaygın platformdur

7. Test Platformları Oluşturun

Son tavsiyemiz , bütün yukarıdaki altı maddeyi sürekli iyileştirmeyi esas almaktadır. Yaptığınız her yeni değişikliği hayata geçirmeden önce deneyin. Deneme çalışması yapmak ve kullanıcıları buna dahil etmek site tasarımınızı ve içeriğin görünürlüğü kalitesini doğal olarak yükseltir.

Son olarak şunu unutmamak gerekir ki reklam demek para demektir. Yine etkili ve başarılı bir reklamın sitenizin tanıtımı ve kullanıcılara gerçek anlamda hizmet edebilmesi için önemli olduğunu unutmamalı.

Kaynakça:

https://www.omnivirt.com/blog/prevent-banner-blindness/


https://www.digitaldoughnut.com/articles/2014/september/5-tips-to-beat-banner-blindness

The 7 Best Ways to Fight Banner Blindness

Yazar: Erdal Uğur

Kaynak

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"