Wissenschaft

Kuzey Kutbu’nda develer?

Inhaltsverzeichnis

Nature Communications’da yeni yayımlanan makaleye göre, günümüzden 3,4 milyon önce develerin ataları kuzey kutbunda geziyordu!

Develer, Afrika çölleri, iç Asya bölgeleri ve sıcak iklimlerle ilişkilendirilen hayvanlardır. Dolayısıyla, develeri günümüzde soğuk iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde görmeyi beklemeyiz.  Fakat yeni bulgular, Orta-Pliyosen olarak adlandırılan dönemde, günümüzden 3,4 milyon yıl önce, bu hayvanların ataları olan Ellesmere develerinin kuzey kutbunda cirit attığını gösteriyor!

Peki, bu nasıl mümkün oluyor? Araştırmacılara göre, Orta Pliyosen’de, kuzey kutbu bölgesindeki sıcaklıklar, günümüz sıcaklıklarından 2 ila 3°C daha yüksekti. Bu yüzden Ellesmere Adası’nın Strathcona Fiyordu’nda bulunan ormanda Ellesmere develeri yaşayabiliyordu. Bu sonuçlar, donma noktasının üzerindeki sıcaklıklarda olsa da, develerin çok düşük sıcaklıklara ve 6 ay boyunca karanlığa dayanabildiğini gösteriyor. Rybczynski ve ekibinin çalışması, modern devenin Dev Deve’lerin soyundan geldiğini ortaya koyması ve develerin evrimsel tarihine ışık tutması açısından da önem arz ediyor.

  #Gott hasst uns alle – blooDNAcid

Dev kuzey kutup develerinin fosilleri, Rybczynski ve diğ., 2013.

 

Kaynak:

Rycbznski, N., Gosse, J.C., Harington, C. R., Wogelius, R. A., Hidy, A. J., Buckley, M., Mid-Pliocene warm-period deposits in the High Arctic yield insight into camel evolution, Nature Communications,  4 : 1550, (2013).

http://www.nature.com/ncomms/journal/v4/n3/full/ncomms2516.html

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"