Technologie

Nissan’dan yol gürültüsüne karşı akustik metamateryal [Video]
Otomobil dünyasının büyük isimlerinden Nissan, yol gürültüsüne karşı otomobiller için akustik bir metamateryal geliştirdiğini duyurdu.

Otomobillerin yol gürültüsü birçok sürücünün canını sıkıyor. Bu sorun yalıtımın düşük olduğu ucuz araçlarda ve motor sesi olmayan elektrikli otomobillerde kendisini daha çok gösteriyor. Yol gürültüsünü ortadan kaldırmak adına Nissan dahil birçok firma şu an özel kauçuk kaplamalar kullanıyor. Ancak bunlar hem araçların ağırlığını artıyor hem de enerji verimini düşürüyor. İşte bunu değiştirmek adına geliştirilen yeni akustik metamateryal, büyük bir gelecek vadediyor. Metamateryal, doğadaki malzemelerde bulunmayan özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanan yapay malzemeler olarak geçiyor. Metamateryaller genellikle mikroskobik boyutlardaki yapıların tekrarlanan kalıplar olarak birleştirilmesi yoluyla elde ediliyor. İşte bu altyapıda bir çalışma yapan Nissan, ortaya çıkan sonuç için çok umutlu görünüyor. Aktarıldığı kadarıyla üretilen metamateryal hem yüksek ses yalıtımı getiriyor hem de normal çözümlerden çok daha hafif. Hyundai tarafından geliştirilen kabin için gürültü engelleme sisteminden çok daha ucuz olan ve herhangi bir enerji ihtiyacı olmayan materyal, büyük gelecek vadediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan bu metamateryal ile çok iddialı görünüyor

Ancak gerçek kullanım konusunda henüz bir açıklama yapılmıyor. Hazırladığı sistemiyle CES 2020’de ses getiren firma, bu metamateryal’i ilerleyen yıllarda kendi araçlarında kullanacaktır. Ancak bunun ne zaman olacağı dediğimiz gibi henüz aktarılmıyor. Yine de gelecekte araçlarımız çok daha sessiz olacak gibi görünüyor.


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!