Wissenschaft

Türkiye Kimya Derneği’nin bilimsel yayın faaliyetleri

Merhaba, bugün sizlere ömrü 100 yıla yaklaşmış olan Türkiye Kimya Derneği’nin bilimsel yayın faaliyetlerinden bahsedeceğim. Journal of the Turkish Chemical Society adı altında 3 adet bilimsel ve açık erişimli dergi yayınlanıyor. Kısım A kimya, kısım B kimya mühendisliği ve kısım C kimya eğitimi üzerine yoğunlaşıyor.

Journal of the Turkish Chemical Society, Section A: Chemistry

Journal of the Turkish Chemical Society, Section A: Chemistry

Kısım A: Kimya dergimiz 5.yılına girmek üzere ve oldukça iyi işler yapıyor. Baş editörlüğünü İnönü Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan Küçükbay hoca üstleniyor. Yurtiçi ve yurtdışı pek çok yerden yayın müracaatı olan başarılı bir dergi oldu. Eğer kimya ile bilimsel olarak ilgilenen ve bir makale yayınlatmak isteyen bir tanıdığınız var ise alternatif bir dergi olarak Kısım A: Kimya dergimizi önerebilirsiniz. Dergiye http://dergipark.gov.tr/jotcsa adresinden erişilebilir. Dergimiz İngilizce dilinde hazırlanmış makaleleri kabul etmektedir.

Journal of the Turkish Chemical Society, Section B: Chemical Engineering

Journal of the Turkish Chemical Society, Section B: Chemical Engineering

Kısım B: Kimya Mühendisliği dergisi yayın hayatına 2005 yılında bir kimya mühendisliği kongresinin bildirilerini hakem denetiminden geçirerek yayınlamakla başladı. Şu anda istediği kadar yayın toplamakta sıkıntı çekiyor, bu dergi için bir kampanya düzenlemeyi düşünüyoruz ve dergiyi biraz daha tanıtarak dergiye yayın akışını biraz daha artırmaya çalışacağız. Dergimizin baş editörlüğünü Hitit Üniversitesi’nden Prof. Dr. Satılmış Basan hocamız yapıyor, editör kurulumuz alanlarında uzman ve akademik kariyer yapmış kişilerden oluşuyor. Dergimize http://dergipark.gov.tr/jotcsb adresinden ulaşabilirsiniz. Dergimiz yalnızca İngilizce diliyle yayın yapmaktadır.

Journal of the Turkish Chemical Society, Section C: Chemical Education

Journal of the Turkish Chemical Society, Section C: Chemical Education

Kısım C: Kimya Eğitimi dergisi 2016 yılında bir kimya eğitimi kongresinin bildirilerini yayınlayarak başladı. Şu anda ikinci cilt, birinci sayıyı çıkarmak üzereyiz. Baş editörlüğünü Balıkesir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Canan Nakiboğlu’nun üstlendiği dergi Türkçe diliyle yayın yapmaktadır. Yurt içinden ve dışından tanınmış isimlerin editör danışma kurulunda yer aldığı dergimize http://dergipark.gov.tr/jotcsc adresinden ulaşabilirsiniz.

 

İlginize teşekkürlerimle,

Dr. Barbaros AKKURT

Türkiye Kimya Derneği

Bilimsel Dergiler Yayın Sorumlusu

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!