Wissenschaft

Yapay zekâ çocuk hastalıklarını bazı doktorlardan daha iyi teşhis edebilir

Derin öğrenme yeteneğine sahip olan yapay zekâ sistemleri, menenjit ve grip gibi çocuk hastalıklarını saptamada düşük tecrübeli pediatri uzmanlarını geçiyor.

Araştırma

Sistem, 1,4 milyon ziyaretle, 18 yaşın altında 567.498 hasta içeren, Çin’in Guangzhou şehrinde yer alan bir tıbbi merkezin kayıtlarını hedef aldı. Araştırmacılar bu bilgileri çeşitli teşhislere bağlı anahtar kelimelere çevirip sistemin içine işleyerek, yapay zekânın 55 hastalığı ayrı ayrı saptaması sağlandı.

Peki nasıl yaptı?

Sistem, yaygın çocuk hastalıkları olan influenzayı, el ayak ağız hastalıklarını ve yaşamı tehdit eden menenjit gibi birçok enfeksiyonu %90-%97 arası değişen bir doğruluk payıyla teşhis etmeyi başarıyor.

Editörün notu: Son Cerrah isimli bilimkurgu öyküsünde teşhis robotlarının doğru teşhis oranının ortalama olarak %95’in üzerine çıkacağını tahmin etmiştim. – Ümit Büyükyıldırım

Bu kesinlik payı bazı pediatri doktorlarının tetkikleri ile karşılaştırıldı. Yapay zekânın teşhis doğruluğu daha az kıdemli olan çocuk doktorlarını geçmeyi başarmış olmasına rağmen uzman doktorların teşhis oranlarını hala yakalayabilmiş değil. Araştırma bulguları geçtiğimiz haftalarda Nature Medicine’de yayımlandı.

Olası kullanımlar

Yapay zekâ sistemleri teşhis alanında büyük umut vaat ediyor. Yine de hala gerçek doktorların yerini almaktan uzaklar ve birer yardımcı olmaktan öteye gidememiş durumdalar. Bu tip sistemler acil durumlarda triyaj amaçları için yararlı olabilir.

Kaynak: An AI system can diagnose childhood diseases better than some doctors | Technology Review

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!