Wissenschaft

Yeni karınca türleri keşfedildi

Bir grup Japon entomolojist, Papua Yeni Gine ve Fiji adalarındaki tropikal yağmur ormanlarından Pheidole cinsi 4 yeni karınca türü tanımladı ve adlandırdı. Yeni karınca türlerinden ikisine Game of Thrones ejderhalarının ismi verildi.

Karıncaların oldukça çeşitli bir cinsi olan Pheidole cinsinin bugüne kadar binden fazla türü tanımlandı. Pheidole cinsi “asker karıncalar” genelde iri yemek maddelerini parçalamak için büyük kafalara ve çenelere sahipler, bu nedenle yaygın isimleri “büyük kafalı karıncalar” olarak geçebiliyor.

Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University’den Dr. Eli Sarnat, Dr. Georg Fischer ve Dr. Evan Economo Pheidole cervicornis grubundaki karıncaları tanımlamak ve modellemek için filogenetik sonuçları ve modern 3D görüntüleme tekniğini kullandı.

Bilim insanları Pheidole karıncalarının arasında özgün büyük antenlere sahip iki yeni ejderha benzeri tür keşfetti: Pheidole viserion ve Pheidole drogon.

Pheidole drogon türünün bilimsel adı, George R. R. Martin’in ‘A Song of Ice and Fire’ kitabı ve Game of Thrones dizisindeki kurgusal karakter Daenerys Targaryen’ın siyah renkli ejderhası Drogon’dan geliyor. Pheidole viserion türünün adı da aynı karakterin krem ve altın renkli ejderhasından geliyor.

Entomolojistler geçmişte bazı karıncalardaki dikenli görünümün bir savunma mekanizması olduğunu düşünüyorlardı. Ancak araştırmacılar, mikro-CT kullanarak asker karıncalar Pheidole viserion ve Pheidole drogon türlerinin boyun dikenlerinde kas fiberi olduğunu belirledi. “Dikenlerindeki kaslar bu karıncaların iri kafalarını yukarıda tutmalarına yardımcı olabilir.” diyor araştırmacılar.

Bilim insanları, bulgularını PLoS ONE dergisinde yayımladılar ve bir başka benzer bir çalışmada Fiji adalarında bulunan Pheidole knowlesi tür grubundan 2 yeni tür daha tanımladılar.

Kaynak: sci-news.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!