Allgemeines

#4 Bin Yıl Önce İnsanlar Ne Yiyordu? Bilinen En Eski Yemek Tariflerini Deneyen Profesör

4 Bin Yıl Önce İnsanlar Ne Yiyordu? Bilinen En Eski Yemek Tariflerini Deneyen Profesör

Beslenmek, hayatta kalmak için yapmamız gereken en temel aktivitelerden biri. İnsanoğlu var olduğu ilk günden beri sebze, meyve ya da hayvansal ürünlerden yararlanıyor, bu sayede vücudunun ihtiyaçlarını karşılıyor. Binlerce yıl önce basit malzemelerle beslenen insanlar, ateşin de bulunmasıyla birlikte yepyeni bir beslenme alışkanlığına geçti. Çeşitli malzemeleri birleştiren, bunları bir arada pişirerek farklı tarifler üreten insanoğlu, zaman içerisinde kendi yemek kültürünü oluşturdu ve bu tarifleri nesilden nesile aktardı. Cambridge Üniversitesi’nde koruma biyolojisi profesörü olan Bill Sutherland ise binlerce yıl öncesine ait bu yemek tariflerini pişirdi ve deneyimlerini sosyal medyada paylaştı. Mezopotamya tabletlerindeki tariflerden yararlanan Sutherland, ortaya oldukça ilginç yemekler çıkardı. Gelin profesörün bu ilginç macerasına hep birlikte bakalım…

Bill Sutherland, Cambridge Üniversitesi’nde koruma biyolojisi profesörü. Kendisi mutfakta vakit geçirmeyi oldukça sevse de aynı yemekleri pişirmekten oldukça sıkılmış olacak ki 4 bin yıllık yemek tariflerini denemeye karar vermiş ?

4 bin yıllık yemek tarifleri

M.Ö 1750 yılına ait olan Babil tabletlerindeki tarifleri temel alan bir kitaptan yararlanan Sutherland, günümüzde bilinen en eski yemek tariflerini pişirmiş

Sutherland’in hazırladığı Mezopotamya sofrası dört yemekten ve bir somun ekmekten oluşuyor

4 bin yıllık yemek tarifleri


Sutherland, bu tarifleri ilk olarak Mezopotamya kültürü hakkında uzman olan Dr. Moudhy Al-Rashid’den duymuş. Ardından bu tarifleri içeren bir kitap satın almış ve tarifleri denemek istemiş. Yemeklerin hazırlığı yaklaşık bir saat, pişirme süreci ise birkaç saat sürmüş.

Yapılan ilk tariflerden biri kuzu yahnisi! Arpa keki kırıntısı, ezilmiş pırasa ve sarımsakla birlikte servis ediliyor


Profesör tariflerin şaşılacak derecede kısa ve kafa karıştırıcı olduğunu söylüyor. Bu nedenle kimi zaman hangi malzemeleri nasıl kullanacağına kendisi karar vermek durumunda kalmış. Örneğin bu tarifte yer alan, yemeğin üzerine serptiği sarımsak ve soğanları öncesinde sotelememiş.

Sıradaki yemek ise Tuh’u. Profesör yemeğin çok çeşitli aromalarla dolu olduğunu ve harika gözüktüğünü söylüyor

4 bin yıllık yemek tarifleri
“Bu yemeği sizlere servis ediyor olsaydım asla tuhaf karşılamazdınız” diyen Sutherland, yemeği oldukça beğenmiş. Yemek pırasa, soğan, sarımsak ve kişniş gibi sebze ve otlardan oluşuyor. Yine de favorisinin kuzu yahni olduğunu söyleyelim!

Unwinding adlı yemekle devam edelim. Sote ıspanak, soğan ve ekşi mayalı hamur kırıntılarından oluşan yemek, fena gözükmese de pek de lezzetli değilmiş

4 bin yıllık yemek tarifleri

Son olarak Elamite çorbası! Tabii biraz daha modern bir versiyonu, çünkü orijinalinin içeriğinde koyun kanı yer alıyor


Profesör burada hile yaparak koyun kanı yerine domates sosu kullanmış ? Çorbanın tadının ise oldukça lezzetli olduğunu söylüyor.

Eğer Babil yemekleri ilginizi çektiyse Yale Babil Koleksiyonu’nda yer alan bu harika kitabı da buraya bırakalım ? Çeşit çeşit araştırmaların ve tariflerin yer aldığı bu kitap, mutfakta yepyeni kapılar açmanıza yardımcı olabilir

Kaynak: 1

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"