Technologie

Fare Boyutunda PC, Tam Fonksiyonel PC Üreten Çılgın YouTuber

Fare Boyutunda PC, Tam Fonksiyonel PC Üreten Çılgın YouTuber

Fare Boyutunda PC ; Teknolojinin kendin pişir kendin ye’cileri Raspberry Pi’leri kullanarak birbirinden mükemmel projeler üretiyor. Mesela, yalnız bir fare boyutundaki tam fonksiyonel bilgisayarlar benzer biçimde…

Electronic Grenade adlı bir YouTuber, örneksiz bir proje fikriyle ayağa kalkıyor ve elinin altındaki fareyi kaptığı benzer biçimde işE koyuluyor. Sonuç: Fare büyüklüğünde sadece tam fonksiyonel bir bilgisayar!

Fare Boyutunda PC
Fare Boyutunda PC

Aslında YouTuber’ın ilk düşüncesi bilgisayarını kendi faresinin içine koymakmış sadece tüm bileşenlerin sığmayacağını görünce 3D model bir kalıp tasarlamış.

“The Computer Mouse” yada lisanımızdaki adıyla “Fare Bilgisayar” projesini üretmek için bir Raspberry Pi Zero W bilgisayardan ve 1.5 inçlik 128 x 128 çözünürlüğünde olan OLED LCD ekrandan faydalanmış.

Bu hınzır fare bilgisayarın tamamen şarj edilebilir 500 mAh bataryası, bir klavyesi ve hatta güç tuşu bile var! İşletim sistemi olarak ise GNU/Linux temelli bir sistem olan Raspbian’ı kullanıyor.

Tabii projedeki her şey güllük gülistanlık değil. Fare bilgisayarın fantastik bir proje olması bazı dezavantajları doğuruyor.

Bilgisayarın mini klavyesi adeta karpel tünel sendromu rahatsızlığı için protokolden davetiye çıkarıyor. Projenin mucidinin söylediğine nazaran, minnak klavyeyi kullanmak görünmüş olduğu kadar da zor değilmiş. Ancak küçük olması kullanıcıyı kısıtladığı gerçeğini değiştirmiyor.

Şimdilik pek kuvvetli olmayan bu DIY projesi; doküman hazırlama, maillere bakma ve hatta Minecraft oynamabenzer biçimde küçücük fonksiyonlar sunuyor.

Fare bilgisayarı iş başlangıcında ve tüm maharetleriyle görmek için derhal aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz:

 

Daha fazlaca teknolojik bilgi okumak isterseniz lütfen Teknoloji kategorimizi ziyaret edin. Ayrıca forum sitemizede üye olursanız mutlu oluruz : )

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!