Wissenschaft

Matematik korkusu genetik sebeplerden kaynaklanıyor

© lassedesignen / Fotolia

Yaygın matematik korkusunun araştırılması adına yürütülen yeni çalışmalar bu korkunun; sadece durumla ilgili hoşnut olunmayan deneyimlere sahip olunduğu için değil, aynı zamanda da kişilerin genetik olarak matematik yeteneğine sahip olmadıkları ve bu durumdan dolayı korku duymaya yatkın oldukları için ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Tek ve çift yumurta ikizlerinin değerlendirilmesiyle yapılan araştırmada matematik korkusuna katkıda bulunabilecek ve genetik farklılıklarla açıklanabilecek iki faktör açığa çıkarıldı: kişilerin matematiksel kognitif performansı ve anksiyete yatkınlığı.

Matematik korkusuna olan yaklaşım tam anlamıyla genetik faktörlerle açıklanabilmiş olmasa da bu korku %40 oranında genetik temelli olabiliyor. Duruma katkıda bulunan ve  çevresel sebeplerden ileri gelen diğer faktörler genetik eğilimlerle de desteklendiğinde matematik korkusunun yaşanma ihtimali oldukça yükseliyor.

Araştırmaya 216 tek yumurta ikizi ve 298 aynı cinsiyete sahip çift yumurta ikizi dahil edildi. Deney grupları, genetik bilgilerinin ve etkisi altında bulundukları çevresel faktörlerin benzerlik ve farklılıkları açısından en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için tek ve çift yumurta ikizlerinden oluşturuldu.

Çocuk katılımcılar ana okulu veya birinci sınıftan itibaren takip edilmeye başlandı ve takip süreci 9 ila 15 yaşlarına kadar sürdürüldü. Araştırmaya, kişinin öğrenme kapasitesi ve problem çözme yeteneği üzerinde büyük etkisi olabildiği için anksiyeteye yönelik bulgular da dahil edildi. Araştırmaya dahil olan tüm çocuklar matematik anksiyetesi, genel anksiyete, matematiksel problem çözme ve idrak yeteneklerini test edecek değerlendirmelere tabi tutuldu ve ilgili sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.

Çocukların bilişsel nitelikleri ve matematiksel problemlerle karşılaştıkları ve karşılaşmadıkları zamanlarda yapılan ilgili beyin aktivitesi ölçümlerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi sonucu, matematik korkusunun kişinin genetik faktörlerinden ileri gelen matematik yeteneği yoksunluğu ve anksiyete eğilimiyle ilgili olabileceği sonucuna varıldı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140317095843.htm

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"