Wissenschaft

Meşrubat kutusundaki metal hidrojen yakıt pili sorununu çözebilir

Mangan, alüminyum meşrubat kutularında kullanılıyor ve onu ayrıca paslanmaz çelik yapımında görüyoruz. Araştırmacılar, bu metalin hidrojen yakıt pillerinde (en ümit veren yenilenebilir enerji kaynaklarından biri) ilerleme sağlayacağını söylüyor. Nature Catalysis dergisinde yayınlandığına göre, bu buluş hidrojen yakıt pillerinin en moral bozucu özelliklerinden birine yardımcı olabilir: Çoğu katalizör platin ile yapılıyor, bu da hem çok nadir bulunuyor hem de pahalı.

Başyazar Gang Wu, “büyük ölçekte hidrojen ekonomisinde ilerleme kaydedemedik, çünkü katalizör konusunda sorunumuz vardı. Ama mangan yerkabuğunda en çok bulunan elementlerden biri ve gezegene geniş ölçüde dağılmış durumda. Bu element sorunumuzu çözebilir” diyor.

On yıldan fazla bir süredir Wu hidrojen yakıt pilleri için alternatif katalizörler arıyor. Demir ve kobalt esaslı katalizörleri denemiş ancak her biri zamanla aşınıyor ve faydalılıkları düşüyor.

Önceki çalışmalarından birinde, Wu mangan elementine azot katıldığı zaman metalde bazı değişimler olduğunu ve daha kararlı bir malzeme elde edildiğini keşfetti. Çalışmada bildirilen deneylerde nispeten basit bir yolla iki adımda karbon ve tettanitrojen olarak tabir edilen azot bileşiğinin mangana ilave edilmesi gösteriliyor.

Sonuçta elde edilen katalizör suyu ayrıştırma yeteneğine sahip – hidrojen elde etmek için bu tepkimeye ihtiyaç duyuluyor, platin ve diğer metal içerikli alternatifler de bu tepkimeyi yapıyor.

Daha önemli olarak, katalizörün kararlılığı hidrojen yakıt pilleri için potansiyel olarak uygun bir duruma geliyor. Böylelikle otobüs, otomobil ve diğer ulaşım türleri için büyük ölçekte çalışmalar yürütülebilir, aynı zamanda yedek jeneratör ve diğer güç kaynakları için de düşünülebilir.

Wu, çalışmaya devam etmeyi ve katalizörün karbon mikro-yapısını ve azotun ilave edildiği yöntemi geliştirmeyi hedefliyor . Amaç ise pratik hidrojen yakıt pillerinde katalizörün performansını daha da artırabilmek.

 

Kaynak: futurity.org

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!