Wissenschaft
Trend

Şaşıracağınız Bir Birinden İlginç Bilgiler

Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 100 Tuhaf, Şaşırtıcı ve Enteresan Bilgi

Inhaltsverzeichnis

Bir birinden ilginç bilgiler ; Pembe renkli süt olur mu? Peki, 3000 senelik bal yenilir mi? Ya da Dünya’nın çekirdeği, sizce ne kadar sıcaktır? Hayvanlar aleminden nebat türlerine, yeryüzü şekillerinden dünya ülkelerine, değişik konulardan derlediğimiz Bir birinden ilginç bilgiler listesini şaşkınlıklar içinde okuyacağınızdan güvenli olabilirsiniz.

Pembe Renkli Süt
Pembe Renkli Süt

Pembe renkli süte takıldıysanız, probleminin cevabının evet bulunduğunu bilmelisiniz. Yani, evet! Pembe renkli süt pekala olur. Ya da yüzlerce senelik bir bal, gönül rahatlığıyla tüketilebilir! Şaşırdınız, mı? Yoksa siz esasen Bir birinden ilginç bilgiler edinmeye meraklı biri olarak bu bilgilere daha ilkin rastlamış mıydınız? Eğer durum buysa, asla merak etmeyin şu sebeple aşağıdaki listede daha önce asla duymadığınız olgularla da karşılaşacağınızdan inanırım.

Zira pek fazlaca kişinin bilmediği gerçeklerle dolu olan bu dev listede, tam 100 değişik madde bulunuyor. Değişik konulardan oluşan maddeler yardımıyla, ilginizi çekebilecek gerçeklerle tanışacak, bir taraftan genel kültürünüzü arttırırken bir öteki taraftan da keyifli zaman geçireceksiniz. İşte “yok artık, hadi canım, bunu hemen arkadaşlarıma söylemeliyim” şeklinde tepkiler vereceğiniz Bir birinden ilginç bilgiler sıralaması:

1-Aslında Meyvesinin Sapı Olan Çerez!

Aslında Meyvesinin Sapı Olan Çerez!Severek tükettiğimiz ve epey kalorili olan kaju; aslen kaju meyvesinin sapıdır.

2-Görünüşlerinin Aksine Gayet Atletik Olan Ayılar!

Görünüşlerinin Aksine Gayet Atletik Olan Ayılar!Hayvanlar hakkında Bir birinden ilginç bilgiler içinde da yer edinen gerçek şu ki; bozayı ya da kahverengi ayılar, bir at kadar süratli koşabilip, bir su canlısı kadar iyi yüzebilirler.

3-Kabuslar ve Soğuk!

Kabuslar ve Soğuk!Bu ikisi içinde bir ilişki kurmaya çalıştığımda aklıma yalnızca “winter is coming” cümlesi gelse de durum bu değilmiş. Zira soğuk bir odada uyumak, karabasan görme ihtimalini arttırıyormuş.

4 -Dostluk Nedir Bilen İnekler!

Dostluk Nedir Bilen İnekler!Hem etinden hem de sütünden faydalandığımız inekler, arkadaşlığa fazlasıyla ehemmiyet verir ve dostlarından ayrıldıklarında stres yaşarlar.

5-Bebekken Bile Katil Olan Kobra Yılanı!

Bebekken Bile Katil Olan Kobra Yılanı!Hani bir çok hayvan yeni doğduğunda dünyaya karşı savunmasız olur ya! İşte kobra yılanları onlardan değil! Zira yumurtadan çıktıktan yalnızca 2-3 saat sonrasında ölümcül zehre haiz oluyorlar.

6-Uyuyarak Kalorilerinizden Kurtulun!

Uyuyarak Kalorilerinizden Kurtulun!Yani geç saatlere kadar oturup TV seyretmek yerine düzgüsel saatlerde uyursanız, öteki seçeneğe bakılırsa fazlaca daha çok kalori harcarsınız.

7-Sarhoşken Kahve İçmeyin!

Sarhoşken Kahve İçmeyin!Zira alkollüyken kahve içmek, sizi ayıltmıyor. Aksine alkolün tesirini arttırıyor.

8-Dünyanın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?

Dünyanın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?1990’lı yıllarda meydana getirilen ölçümler; 5000 santigrat civarında olsa da bugün çekirdeğin ısısının Güneş’in ısısından birazcık daha düşük ve 6000 santigrat civarında olduğu düşünülüyor.

9-Film Boyunca 169 Kelime Kullanan Başarılı Aktör

Film Boyunca 169 Kelime Kullanan Başarılı AktörMakas Eller (Edward Scissorhands) filmini izlemiş miydiniz? Hayırsa, en iyi fantastik filmler sıralamasında de yer edinen Makas Eller’i bir an ilkin izlemenizi ve film süresince 200’den azca kelime kullanan Johnny Depp’in başarı göstermiş oyunculuğunu görmenizi öneriyorum.

10-Şanssız Solaklar!

Şanssız Solaklar!Her yıl 2500 solağın, sağ elini kullananlar için yapılmış aletleri (elektrikli testere şeklinde) kullanırken öldüğünü biliyor muydunuz?

11-Ananas Nerede Yetişir?

Ananas Nerede Yetişir?Bir çok şahıs ananasın bir meyve bulunduğunu düşünse de ananas tarlada yetişir ve meyve değildir.

12-Düellonun Yasal Olduğu Ülke!

Düellonun Yasal Olduğu Ülke!Paraguay’da kan bağışı icra eden kişiler, düello yapabiliyor. Ve karşı taraf öldüğü takdirde, hayatta kalana hiçbir ceza verilmiyor.

13-Yazı mı, Tura mı?

Yazı mı, Tura mı?Bir dahaki sefere iddiaya girmeden ilkin, tura kısmının altta kalma ihtimalinin (resimden dolayı) daha yüksek bulunduğunu hatırlamalısınız derim.

14-Pembe Renkli Süt!

Pembe Renkli Süt!Çilekli süt falan değil, halis mulis su aygırı sütünden bahsediyorum!

15-Deniz Gergedanı – Narval – Boynuzlu Balina!

Deniz Gergedanı – Narval – Boynuzlu Balina!Dünyanın en garip hayvanları içinde yer edinen deniz gergedanlarının boynuz görünümündeki çıkıntıları aslen dişleridir ve bir tek türün erkeklerinde bulunmaktadır. 3 metreye kadar uzanabilen bu dişlerde 10 milyondan fazla sinir ucu vardır ve ek olarak bu hayvanlar en derine dalabilen memeliler olarak bilinmektedir.

16-Everest’teki Cesetler!

Everest’teki Cesetler!Everest’te 200’ün üstünde ceset bulunuyor ve bu cesetler dağcılar tarafınca varış noktaları olarak kullanılıyor.

17-Plüton Gezegen Değil!

Plüton Gezegen Değil!2006’da Uluslararası Astronomi Birliği tarafınca gezegen sınıfından çıkartılmıştır. Zira keşfedildiği tarihten bu yana, güneşin çevresinde tam tur dönmemiştir.

18-Eşi olmayan Kum Taneleri!

Eşsiz Kum Taneleri!

Gary Greenberg’in değişik plajlardan almış olduğu kum tanelerini mikroskopla 300 kat büyütmesi sonucunda, yukarıdaki görkemli görüntüler ortaya çıktı.

19-Çikolatayla Değil Tuzla Gelen Mutluluk

Çikolatayla Değil Tuzla Gelen MutlulukAmerika’da meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, tuz organik antidepresan işlevi görüyor. Ama siz gene de bu araştırmanın, yalnızca fareler üstünde yapıldığını ve fazla tuzun pek fazlaca rahatsızlığa davetiye çıkardığını ihmal etmeyin.

20-8 Kollu Ahtapotlar!

8 Kollu Ahtapotlar!Ahtapotların, kollarından birisi koptuğunda yerine yenisinin çıkıp, uzayabildiğini biliyoruz. Peki, ahtapotların 3 kalbe haiz oldukları gerçeğine ne demeli?

21-Sınır Tanımayan Aslanlar!

Sınır Tanımayan Aslanlar!Boşuna ormanın kralı dememişler, diyor ve bir adam aslanın günde 50 kez çiftleşebildiği gerçeğini sizlerle de paylaşıyorum.

22-İkizlerin Gizli Dili!

İkizlerin Gizli Dili!Bazı ikiz bebekler, bir tek birbirlerinin anlayabildiği “cryptophasia” isminde olan dili konuşabiliyor.

23-Geri Zekalı Olduğu Kabul edilen Nobel Ödüllü Fizikçi!

Geri Zekalı Olduğu Düşünülen Nobel Ödüllü Fizikçi!Evet, yüzyılın dehası olarak da vasıflandırılan Einstein ile alakalı gerçeklerden bir tanesi; onun 9 yaşına kadar konuşma güçlüğü yaşadığıdır.

24-John F. Kennedy ve Okuma Hızı!

John F. Kennedy ve Okuma Hızı!Suikast sonucu yaşamını kaybeden ABD Başkanı John F. Kennedy 20 dakikada 4 gazete okuyabiliyormuş.

25-Dil İzi!

Dil İzi!İnsanların yalnızca parmak izleri değil, dil izleri de birbirinden farklıdır.

26-Las Vegas Kumarhaneleri!

Las Vegas Kumarhaneleri!Las Vegas’taki kumarhanelerde, müşterilerin oradan çıkamaması için her türlü hinlik düşünülmüş. Mesela; mekanlarda cam ya da saat yok! Ayrıca ayağınıza gelen parasız içkiler ve güzel kızlar yüzünden oradan çıkmak istemiyorsunuz. Sonuçta; vakit terimini yitiriyor ve siz de ötekiler şeklinde acı ya da tatlı unutulmaz bir Las Vegas deneyimi yaşıyorsunuz.

27-Dünyaca Meşhur Yazarlar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!

Dünyaca Ünlü Yazarlar Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler!Mesela; Tolstoy’un karısının dırdırından kurtulmak için evden kaçtığını ve bir tren istasyonundaki bekçi kulübesinde öldüğünü biliyor muydunuz? Ya da tüm zamanların en fazlaca satan kitabı İki Şehrin Hikayesi’nin yazarı Charles Dickens’in boş zamanlarında kimsesizler morgunu ziyaret ettiğini? Peki, Victor Hugo’nun ciddi bir yaşlanma korkusu bulunduğunu? Daha fazlası için derhal alttaki linki inceleyebilirsiniz.

Meşhur Türk ve Yabancı Yazarlar Hakkında Bir birinden ilginç bilgiler

28-İlaç Olarak Kullanılan Ketçap!

İlaç Olarak Kullanılan Ketçap!Likopen içinde ne olduğu sebebiyle, 1830’lu yıllarda ilaç olarak kullanılırmış.

29-Venüs’ün Diğer Gezegenlerden Farkı!

Venüs’ün Diğer Gezegenlerden Farkı!Saat yönünde dönen tek gezegendir.

30-Gülmek Surat Asmaktan Daha Kolay!

Gülmek Surat Asmaktan Daha Kolay!Boşuna demiyoruz, içinizden gelmese bile gülümsemeye çalışın diye! Hem gülmek için yalnızca 17 kasınızı kullanırken, çehre asmak için tam 43 kasınızı kullanıyorsunuz.

31-Yanlış Anne-Babaya Verilen Bebekler!

Yanlış Anne-Babaya Verilen Bebekler!Bu gerçeği duyduktan sonrasında, yavrunuz doğar doğmaz onu kucağınıza almak isteyeceksiniz. Zira yeni doğanların ortalama % 12’si yanlış anne-babaya veriliyormuş.

32-Bronzlaşan Domuzlar!

Bronzlaşan Domuzlar!Hayvanlar aleminde, güneşten yanabilen tek canlı türü domuzlardır.

33-Köpekler için Ölümcül Olan Besin!

Köpekler için Ölümcül Olan Gıda!Çikolatanın köpekler için ölümcül bulunduğunu biliyor muydunuz? Evet, köpeklerin kalpleri ve sinir sistemleri için tehlikeli olan çikolata, onların ölümüne yol açabiliyor.

34-Bukalemun Dili!

Bukalemun Dili!Bukalemunların dili, kendi bedenlerinin 2 katı uzunluğundadır.

35-Hangi Elinizi Kullandığınız Mühim!

Hangi Elinizi Kullandığınız Önemli!Leonardo da Vinci bir eliyle fotoğraf yaparken, öteki eliyle de yazı yazabiliyordu.

36-Sivrisinek Sesi!

Sivrisinek Sesi!Hiç şüphesiz, en sinir bozucu seslerden biri! Ve bu ses, sivrisineklerin saniyede 500 kez kanat çırpmasından kaynaklanıyor!

37-Beyni Olmayan Canlı!

Beyni Olmayan Canlı!En gizemli hayvanlar içinde olan deniz yıldızlarının kalpleri olmadığı şeklinde beyinleri de yoktur.

38-Dev Yumurta!

Dev Yumurta!Devekuşunun yumurtası, 15 ila 20 santimetre uzunluğunda ve ortalama 1.7 kilo ağırlığındadır. Eğer haşlayarak pişirmek isterseniz, bir 40 dakika süresince kaynatmanız gerekecektir.

39-2.5 Santimetrelik Ölümcül Hayvan!

2.5 Santimetrelik Ölümcül Hayvan!Dünyanın en renkli hayvan türleri içinde yer edinen zehirli ok kurbağası, minik boyutunun aksine dünyanın en ölümcül hayvanlarındandır. Zira 175 keşfedilmemiş türü bulunan canlının derisindeki zehir, 30.000 fare yada 150 insanı öldürebilecek güçtedir.

40-Sinekler ve Tuhaf Hareketlerinin Anlamı

Sinekler ve Tuhaf Hareketlerinin AnlamıHani sinekler, ellerini birbirine sürtüp kafalarının üzerlerinden geçirirler ya! İşte bunu, uçarken üstlerine yapışan molekülleri temizlemek için yaparlar.

41-Darısı Başına Deyimi Nerden Geliyor?

Darısı Başına Deyimi Nerden Geliyor?Anadolu ve Orta Asya’daki geleneklerden biri de gelinin üstüne talih ve mutluluk getirmesi için darı atılmasıdır. Deyim haline gelmiş söz, işte bu gelenekten gelmiştir.

42-Suriyeli Steve Jobs!

Suriyeli Steve Jobs!Steve Jobs, Amerikalı anası ve Suriyeli babası tarafınca, doğduktan kısa süre sonrasında Amerikalı bir aileye evlatlık verilmiştir.

43-Sultan Süleyman’ın Vasiyeti!

Sultan Süleyman’ın Vasiyeti!Bir dönem dünyaya hükmeden padişah Sultan Süleyman, vasiyetinde tek elinin tabuttan dışarı çıkartılmasını, onun bile bu dünyadan eli boş gittiğinin görülmesini istemiştir.

44-Twister Oyunu!

Twister Oyunu!İlk kez 1966 senesinde piyasaya çıkartılan Twister oyunu, bir kesim tarafınca şiddetle eleştirilmiş ve oyun ahlaksızlık olarak tanımlanmıştır.

45-Ay’a Ayak Basan Son Kişi!

Ay’a Ayak Basan Son Kişi!12 Aralık 1972’de Ay’a ayak basan on ikinci şahıs ve son şahıs Gene Cernan, Ay’ın yüzeyine kızının baş harfleri olan TDC harflerini çizdi. Ve senelerdir yüzeyde duran TDC, büyük olasılıkla binlerce yıl daha orada duracak olan harfler.

46-Taklitçi Ahtapot!

Taklitçi Ahtapot!Taklitçi ahtapot bir tek renk değil biçim değiştirebilme özelliğine de haizdir. Bu canlının, aslan balığı, deniz yılanı, peygamberdevesi karidesi şeklinde birçok canlıyı yansılamak etmiş olduğu görülmüştür.

47-Saatlerce Devam eden Trafik Çileniz için Şükretmelisiniz

Saatlerce Süren Trafik Çileniz için ŞükretmelisinizZira 2010 senesinde Çin’de meydana gelmiş trafik sıkışıklığı tam 12 gün sürmüş ve otomobiller bir günde yalnızca 966 metre ilerleyebilmiştir.

48-Bozulmayan Tek Besin!

Bozulmayan Tek Gıda!Bal, güneş görmediği takdirde bozulmaz. Yani iyi korunduğu takdirde binlerce senelik bir balı rahatça yiyebilirsiniz.

49-Kocaman Yürekli Mavi Balinalar!

Kocaman Yürekli Mavi Balinalar!Kocaman dediysem öyleki koftiden falan değil! Mavi balinaların kalpleri hakikaten fazlaca büyük! O denli büyük ki bir insan atardamarlarına rahatça sığabiliyor.

50-Karides Hakkında İlginç Bilgi!

Karides Hakkında İlginç Bilgi!Sevilerek tüketilen deniz ürünlerinden karidesin kalbi nerede biliyor musunuz? Kafasının içinde!

51-Horlarken Rüya Görmek mi?

Horlarken Rüya Görmek mi?Eğer horlayan bir yakınınız var ise ve geceleri bezen sustuğunu duyuyorsanız, onun muhtemelen rüya gördüğünü bilmelisiniz. Zira bir insan aynı anda rüya görüp horlayamaz.

52-Maddiyat Konusundaki Adaletsizlik!

Maddiyat Konusundaki Adaletsizlik!Dünyanın en varlıklı 3 ailesinin toplam serveti, en yoksul 48 ülkenin toplam servetinden daha çoktur.

53-Hepimiz Böcek Yiyoruz!

Hepimiz Böcek Yiyoruz!Araştırmalar gösteriyor ki bir insan yaşamı süresince averaj 70 böcek ve 10 örümcek yutmaktadır. Ve çoğumuza iğrenç gelen bu durum, uyku esnasında olmaktadır.

54-Sapık (Psycho) Filmindeki Duş Sahnesi!

Sapık (Psycho) Filmindeki Duş Sahnesi!Alfred Hitchcock’un en başarı göstermiş yapımlarından önde gelen ve en iyi korku filmleri sıralamasında de yer edinen Sapık’taki duş sahnesini hatırlıyorsunuzdur. Peki, kadının katledildiği o sahnedeki bıçaklama seslerinin, bir tür kavuna bıçak yerleştirip çıkartarak yapıldığını biliyor muydunuz?

55-Rus Gazozu!

Rus Gazozu!Peki, ya Rusların 2011 yılına kadar birayı “alkolsüz içecek” olarak tanımladıklarını biliyor muydunuz?

56-Yavruları Öldüren Erkek Aslanlar!

Yavruları Öldüren Erkek Aslanlar!Evet, aslanlar ya başka bir sürünün alfa erkeğini yenerek yönetimi devraldıktan sonrasında onun soyunu kurutmak ya da daha fazlaca üremek için yavru katliamı yapabiliyorlar.

57-Kar Gören Masum Köylü!

Kar Gören Masum Köylü!Ülkemizin pek fazlaca bölgesinde doyasıya yaşadığımız kar keyfini, pek çoğunun yaşayamadığını biliyor muydunuz? Evet, dünya nüfusunun üçte ikisi yaşamları süresince kar göremiyor.

58-Satranç Oyununda En Fazla Kaç Hamle Yapılabilir?

Satranç Oyununda En Fazla Kaç Hamle Yapılabilir?1950’li yıllarda Claude Shannon’un varsayımı, bir satranç oyununda toplamda yapılabilecek hamle sayısının malum evrendeki toplam atom sayısından fazla olduğu üzerineydi. Tabii, günümüzde bu varsayım kabul edilmese bile ihtimaller içinde hamle sayısının hakikaten büyük bir sayı olduğu bilinmektedir. Bir birinden garip bilgiler devam ediyor;

59-Açlık mı Susuzluk mu?

Açlık mı Susuzluk mu?Bir ay süresince hiçbir şey yemeden hayatta kalabilirsiniz fakat su içmeden yalnızca 1 hafta dayanabilirsiniz. Zira bir haftada vücuttaki su oranı % 10 azalır ve bu oran ölümcüldür.

60-Sinekkuşu!

Sinekkuşu!Havada asılı kalabilen, geri geri uçabilen sinekkuşları, oldukça minik kuşlardır. Hatta Karayip Adaları’nda bulunan arı sinek kuşlarının ağırlıkları 2 gram kadar bile yoktur.

61-İnsansız Evler ve Evsiz İnsanlar!

İnsansız Evler ve Evsiz İnsanlar!Amerika’daki boş ev sayısının, evsiz insanlara kıyasla daha çok olmasına ne dersiniz?

62-Amerikalıların Gazlı İçecek Aşkı!

Amerikalıların Gazlı İçecek Aşkı!Amerikalı bir yurttaş, her yıl averaj 600 tane gazlı içecek tüketiyor.

63-Jeep Sözcüğü Nereden Türetilmiştir?

Jeep Sözcüğü Nereden Türetilmiştir?Jeep sözcüğü, General Purpose (genel amaçlı) sözcüğünün kısaltması olan G.P. harflerinden türetilmiştir.

64-Denizanaları ve Salatalık Arasındaki Benzerlik Nedir?

Denizanaları ve Salatalık Arasındaki Benzerlik Nedir?Her ikisi de % 95- sudan oluşmaktadır.

65-Sabahtan Akşama Boy Ölçümü!

Sabahtan Akşama Boy Ölçümü!Sabah kalktığınızda boyunuzu ölçerseniz, normalden 1-2 santimetre daha uzun çıktığınızı görürsünüz. Bunun sebebi ise uyku esnasında eklemlere meydana getirilen baskınına azalması ve omurların esnemiş olmasıdır.

66-Hipopotamların Ağzı Ne Kadar Açılabilir?

Hipopotamların Ağzı Ne Kadar Açılabilir?Bir hipopotam ağzını, içine 1.20-1.30 metre uzunluğunda bir evladı sığdıracak kadar açabilir.

67-68 Yıl Boyunca Hıçkıran Adam!

68 Yıl Boyunca Hıçkıran Adam!Bu özelliğiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Charles Osborne, 1922 senesinde hıçkırmaya başlamış ve 1990’a kadar 10 saniyede bir devamlı olarak hıçkırmıştır.

68-Kafası Kopsa Bile Yaşayan Canlı Nedir?

Kafası Kopsa Bile Yaşayan Canlı Nedir?Hemen derhal hepimizin tiksindiği hamamböcekleri, milyonlarca senedir bu dünyadalar ve onlar kafaları koptuktan sonrasında bile günlerce yaşayabilme özelliğine haiz ender türler arasındalar!

69-Metro İstasyonlarına Dikkat!

Metro İstasyonlarına Dikkat!Bu garip bilgiyi öğrendikten sonrasında ulaşım için ne kullanırsınız bilemem fakat gerçek şu ki bir metro istasyonunda soluduğunuz havanın % 15’ini insan derisi oluşturuyormuş.

70-Dilin Gücü!

Dilin Gücü!İnsan vücudundaki en kuvvetli kasın, dil bulunduğunu biliyor muydunuz?

71-Fazlaca Amaçlı Dil!

Çok Amaçlı Dil!Zürafalar 45-50 santimetre dışarı uzatabildikleri dilleriyle, kulaklarını bile temizleyebilirler.

72-Yıldırımı Çeken Erkekler!

Yıldırımı Çeken Erkekler!Erkeklere yıldırım çarpma olasılığının, bayanlara kıyasla 6 kat daha çok bulunduğunu biliyor muydunuz? Ve bunun sebebi; her zamanki şeklinde adamların mantıksız davranıp, fena havalarda bile hobilerinden vazgeçmemeleri! (İstisnalar hariç!)

73-Twitter Postları!

Twitter Postları!Gün süresince Twitter’da paylaşılan kelimelerin toplamı, 10 milyon sayfalık bir kitaba eşdeğer özellikte!

74-Afrika’nın Nüfusu!

Afrika’nın Nüfusu!Afrika’nın nüfusunun 2050 yılına kadar 2 kat artacağı ve 2.3 milyar insana ulaşacağı tahmin ediliyor.

75-Donald Duck Düşmanı Finlandiya!

Donald Duck Düşmanı Finlandiya!Nedeni ise yasaklanmasından daha da garip! Zira sebep; bu sempatik karakterin pantolon giymemesiymiş!

76-Köpek Balığı mı Hindistan Cevizi mi?

Köpek Balığı mı Hindistan Cevizi mi?İnsanların ölüm sebepleri göz önüne alınarak meydana getirilen istatistik gösteriyor ki kafanıza düşen bir hindistan cevizinden dolayı ölme ihtimaliniz bir köpek balığı saldırısından ölme ihtimalinize bakılırsa daha yüksek!

77-Büyümeyen Organ!

Büyümeyen Organ!Doğumdan ölüme kadar aynı kalan tek organımızın gözler bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun yanında, burun ve kulağın büyümesi ise biz ölene kadar devam ediyor.

78-Müzik Dersinde Çuvallayan Elvis Presley!

Müzik Dersinde Çuvallayan Elvis Presley!Rock’n Roll’un kralı Elvis Presley, 8.sınıfta müzik dersinden C ile geçebilmiş.

79-Yatağınız Neden mi Ağırlaşır?

Yatağınız Neden mi Ağırlaşır?Yatağınızın 10 yıl içinde neredeyse 2 kat ağırlığa ulaşacağını ve bunun sebebinin ev tozu akarları bulunduğunu biliyor muydunuz?

80-İdam Edilen Domuz!

İdam Edilen Domuz!1386 senesinde Fransa’da bir çocuğun ölümüne yol açan domuz, halkın karşısında asılarak idam edilmiş.

81-Los Angeles ve Otomobiller!

Los Angeles ve Otomobiller!Los Angeles’te otomobiller tarafınca işgal edilen yer, toplam alanın dörtte birini oluşturmaktadır.

82-Tembel Koalalar!

Tembel Koalalar!Dünyanın en tembel hayvanı olarak da anılan koalalar, neredeyse tüm yaşamlarını ağaçta geçirirler. Hatta kimi zaman ağacın yaprakları bittiğinde bile, inmeye üşenip yeni yaprakların büyümesini beklerler.

83-Vampiriniz Sivrisinekler Olsaydı?

Vampiriniz Sivrisinekler Olsaydı?Ortalama bir insanoğlunun kanının tamamen emilmesi için 1.200.000 tane sivrisineğin saldırısına uğraması gerekmektedir.

84-Pinokyo Efekti!

Pinokyo Efekti!Kişi yalan söylediğinde, burnun ısısının artması durumuna Pinokyo Efekti denir.

85-Atın Üstünde Duran Adam Heykelleri!

Atın Üzerinde Duran Adam Heykelleri!Anglo-Sakson kültürüne bakılırsa, atın iki ön ayağı da havadaysa şahıs harpte ölmüş anlama gelir. Atın ön ayaklarından bir tanesi havadaysa harpte almış olduğu yara yüzünden, tüm ayakları yerdeyse de şahıs organik sebeplerden ölmüş anlama gelir.

86-35 Metrelik Tenya!

 35 Metrelik Tenya!Bugüne kadar insan vücudunda bulunmuş en büyük bağırsak solucanının 35 metre uzunluğunda olduğu gerçeğine ne demeli?

87-Zeki Köpekler!

Zeki Köpekler!Tüylü dostlarımızın averaj 250 kelimeyi tanıdıklarını ve rahat matematik işlemlerini yapabildiklerini biliyor muydunuz? Ayrıca köpeklerin, bir nevi yalan makinesi şeklinde olduklarını da aklınızda bulundurmalısınız.

88-Düşük Bel Modasının Kökeni!

Düşük Bel Modasının Kökeni!Son yıllarda epey moda olan düşük bel pantolonların Amerikan hapishanelerindeki mahkumlar tarafınca başlatıldığını biliyor muydunuz? Evet, mahkumlar içinde kemerle kendini asarak intihar edenlerin sayısı çoğalınca, yetkililer kemer kullanımını yasaklamış. Daha sonrasında çoğalan cinsel istismar vakaları neticesinde ise düşük bel pantolonlar ilişkiye girmeye istekli mahkumlar tarafınca bir tür işaret olarak kullanılmaya başlanmış.

89-Sadakatte Sınır Tanımayan Filler!

Sadakatte Sınır Tanımayan Filler!İnsan eşini kaybettiğinde, asla şüphesiz büyük bir yıkım yaşamaktadır. Fakat filler için bu durumla başa çıkmak, fazlaca daha zor olsa gerek. Zira onlar eşleri öldüğünde yemeyi reddeder ve gözyaşı dökerek kendilerini açlıktan ölmeye mahkum ederler.

90-Yanlış Bilinen Atasözleri!

Yanlış Bilinen Atasözleri!Azimli fare duvarı deler, göz var izan var, Abdal’a malum olurmuş, sus küçüğün söz büyüğün ve Hayy’dan gelen Hu’ya gider atasözleri bir çok şahıs tarafınca yanlış bilinmektedir.

91-Erkek ve Kadın Saçı!

Erkek ve Kadın Saçı!Erkeklerin saçı, kadınlarınkine kıyasla fazlaca daha kalınca ve bundan dolayı de çoğu zaman daha sert oluyor.

92-Yıldızlar da Kayar!

Yıldızlar da Kayar!Hemen arzu tutarız doğal! Bilmeyiz ki; yıldız kayması dediğimiz şey bir meteorun atmosfere girdiğinde yanmasından ibarettir.

93-Casus Kediler!

Casus Kediler!1960’lı yıllarda kediler, casus olarak Kremlin ve Rusya konsolosluklarına gönderiliyormuş. Akustik Kedi isminde olan projede kedilerin içine ameliyatla bataryalar, mikrofonlar ve benzeri cihazlar yerleştiriliyormuş.

94-Süper Mario!

Süper Mario!Bir zamanların favori oyunu Süper Mario’daki bulutlar ile çalılar aynı şekildedir. Ayrıca Mario, blokları kafasıyla değil yumruğuyla kırmaktadır.

95-Bir Dünya Klasiği: Sefiller!

Bir Dünya Klasiği: Sefiller!Victor Hugo’nun başyapıtı niteliğindeki Sefiller adlı romanı, bununla birlikte şimdiye kadar yazılmış en uzun cümleyi de içeriyor. Üçüncü bölümde yer edinen ve 823 kelimeden oluşan cümle, deyim yerindeyse oku oku bitmiyor.

96-Dünyanın En Pahalı Kitabı!

Dünyanın En Pahalı Kitabı!Leonardo da Vinci’nin el yazması olan kitabı Codex Leicester’in alıcısı Bill Gates, bu yapıt için 48.4 milyon dolar ödemiş.

97-Eski Kitaplar Neden Güzel Kokar?

Eski Kitaplar Neden Güzel Kokar?Kimyager Matija Strlič tarafınca meydana getirilen araştırmaya bakılırsa, eski kitapların cazibesi, kahve ve çikolata kokmalarından kaynaklanıyormuş.

98-ABD Başkanları Neye Hasret Kalıyor?

ABD Başkanları Neye Hasret Kalıyor?Tabii ki otomobil kullanmaya! Zira bir kere başkan seçildiğinizde, göreviniz bittikten sonraki hayatınız da dahil olmak suretiyle halka açık alanlarda otomobil kullanamıyorsunuz.

99-Balık Pullu Dudaklar!

Balık Pullu Dudaklar!Balık yemeyenler ya da balığa “asla dokunamam” diyenler dikkat! Zira rujların pek bir çok balık pulu içeriyor.

100-Dünyanın En Süratli Büyüyen Bitkisi!

Dünyanın En Hızlı Büyüyen Bitkisi!Bambu ağacının, tohum olarak toprağa ekildikten 5 yıl sonrasında hızla büyümeye başladığını ve günde 90 santimetre uzadığını biliyor muydunuz?

100 Bir birinden ilginç bilgiler listenin de sonuna geldik. Peki, yukarıda öğrendiğiniz hangi gerçek daha fazlaca dikkatinizi çekti? Mesela bana bakılırsa; solakların sağ elini kullananlar için yapılmış aletlerden dolayı yaşamlarını yitirmeleri, yanlış anne-babaya verilen bebekler, beyinsiz karidesler, tuzla gelen mutluluk şeklinde bilgiler en garip olanlarından bazıları. Peki, ya sizin Bir birinden ilginç bilgiler ile alakalı yorumunuz nedir?

 

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!