Allgemeines

#SPK’nın Bitcoin Ekosistemine Yaklaşımı Webinar’da Masaya Yatırıldı

SPK’nın Bitcoin Ekosistemine Yaklaşımı Webinar’da Masaya Yatırıldı

Haziran ayında düzenlenen İstanbul Blockchain Women Use-Case Series buluşmasında kripto para ekosistemi yasal çerçevede değerlendirildi.

SPK'nın Bitcoin Ekosistemine Yaklaşımı Webinar'da Masaya Yatırıldı
İstanbul Blockchain Women Use-Case Series buluşmalarının haziran ayı etkinliği gerçekleşti. 25 Haziran akşamı düzenlenen webinar’da blockchain alanındaki hukuki gelişmeler, AMLD5’in kripto para şirketlerine etkileri, merkez bankası ve özel bankaların blockchain alanında takip ettikleri trendler konuşuldu.

Cointelegraph ile 26 Haziran tarihinde paylaşılan basın bültenine göre, Paribu sponsorluğundaki haziran ayı etkinliğinin konuğu Av. Elçin Karatay oldu.

Solak&Partners ortaklarından olan Karatay, 2017 yılından beri blockchain teknolojilerinin uygulama alanlarını yakından takip eden, danışmanlık veren bir isim.

Blockchain alanındaki hukuki gelişmelerin konuşulduğu webinar, buradaki linkten izlenebiliyor.

Türkiye’de yeni düzenlemeler

Dijital buluşma esnasında konuşulan ilk konu Türkiye’nin de üyeleri arasında bulunduğu Financial Action Task Force (FATF) bünyesinde, daha geniş kapsamda tanımlanan kripto varlıklara ilişkin yeni düzenlemeler oldu.

Yapılan düzenleme ile kripto para alım-satımı, saklanması gibi hizmetler veren kuruluşların lisans alması ya da kontrole tabi tutulmasına ilişkin hükümler öngörülüyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’na da bu alanda düzenleme yapması için yetki verildi. Elçin Karatay henüz Türkiye’de kripto paralara ilişkin herhangi bir mevzuat bulunmasa da FATF’ın getirdiği düzenlemeler ile Türkiye’de de bu alandaki gelişmelerin mevzuatlara yansıyacağını düşünüyor.

Kara para aklamayı önleme mevzuatı

Beşinci Kara Para Aklamayı Önleme Direktifi (AMLD5) konusuna gelindiğinde AMLD5 ile ülkelere FATF’a uygun olarak kuruluşları lisanslama, kimliğini tespit etmeye yönelik yükümlülükler getiriliyor.

Karatay, „Portföylere, sanat galerilerine, ön ödemeli kartlara ilişkin limitlerin de AMLD5 çerçevesinde düşürüldüğünü görüyoruz. Bu gelişmelerle işlemlerin kim tarafından yapıldığına dair şeffaflık sağlanması amaçlanıyor“ ifadelerini kullandı.

Merkez bankası para birimleri (CBDC) konusunda da görüş paylaşan Karatay şunları söyledi: 

„Merkez Bankası noktasında konuyu ele aldığımızda zaten parayı basmaya yetkili kurum olduğu için hukuki yenilik anlamında bizi çok heyecanlandıracak bir gelişme görmek mümkün olmayabilir ancak merkez bankası kripto parası olması kripto paralarla ilişkimizi geliştirebilecek ve bize elektronik paranın sağlayamadığı hizmetler varsa blockchain ile unların sağlanması kolaylaşacaktır diyebiliriz.“

Kaynak

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz Genel kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi || Film izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"