Technologie

Türkiye’de satılan akaryakıt kalitesi hakkında önemli açıklama – BBakaryakıt kalitesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Türkiye genelinde satılan akaryakıt kalitesi hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ülkemizde akaryakıt fiyatları tüm sürücüler için oldukça problemli bir konu. Dünya’nın en pahalı akaryakıt fiyatlarından birine sahip olan sürücülerden kimi zaman kullandıkları yakıtın kalitesi hakkında da şikayetler geliyordu. Sürücüler satışa sunulan benzin ve motorinin istasyonlara gelmeden önce denetlenip denetlenmediğini, istasyona ulaştıktan sonra ise aynı kaliteyi koruyup korunmadığı merak ediyordu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın konu ile ilgili yaptığı çalışmalar kamoyuna ışık tuttu. Ülkemizin en doğusundan en batısındaki istasyonlardan alınan numuneler test edildi. Gelen sonuçların ise çoğu Avrupa ülkesinden bile iyi olması, sürücüleri mutlu etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt kalitesi konusunda Avrupa’dan daha iyiyiz

Mustafa Yılmaz konu ile ilgili, “Motorin numunelerinin yüzde 99,5’i, benzin numunelerinin ise yüzde 99,8’i teknik düzenlemelere uygun çıkmıştır. Ülkemizde satışa sunulan ürünlerin yüzde 99,65’i toplam akaryakıt kalitesi açısından teknik düzenlemelere uygun çıkmıştır. Bu oran 2018’deki yüzde 99,07 değerinin de üzerinde gerçekleşmiştir. Denetim ve düzenlemelerimizle tam kaliteyi yakaladık. AB ülkeleri için yayımlanan son AKİS raporuna göre, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere’deki akaryakıt kalitesi sırasıyla yüzde 96,1, yüzde 98,7, yüzde 98 ve yüzde 98,9 olarak gerçekleşti. Tüketicilerimiz bu ülkelerdeki emsallerinden daha kaliteli akaryakıt kullanıyor. AB ülkeleri motorin için 7 parametrede, benzin için 21 parametrede analiz gerçekleştirirken, Türkiye’de motorin için ilave 13 parametrede, benzinde de 7 parametrede daha analizler yapılıyor. Ülkemizde hem benzin hem de motorin analizleri daha kapsamlı olarak gerçekleştiriliyor.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

KIA Futuron


Daha çok teknoloji makalesi okumak isterseniz teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!