Wissenschaft

Grafenle güçlendirilmiş yeni pil 5 kat daha hızlı şarj oluyor

Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü (SAIT), ”grafen topu” içeren yeni bir pil malzemesi tasarladı ve günümüzdeki lityum iyon pillerinden beş kat daha hızlı şarj etme kapasitesi sunuyor. Bu yeni malzeme teoride %100 şarj için sadece 12 dakikaya ihtiyaç duyuyor.

Kullanılan malzemenin grafen olması bizleri pek şaşırtmadı. İki boyutlu malzeme uzun zamandır benzersiz özelliklerinden ötürü harika malzeme olarak biliniyordu. Grafen diğer özelliklerinin yanı sıra kuvvetli, uzun zaman dayanabilir özelliğe sahip ve çok iletken bir madde.

Son In-hyuk liderliğindeki SAIT araştırmacıları, grafenin silika (SiO2) kullanarak 3D patlamış mısır benzeri bir şekilde yığınsal sentezini sağlayacak bir yol buldu. Bu sentezdeki grafen topu, lityum iyon pillerindeki anot koruyucu tabakalarına ve katot malzemelerine uygulandı.

Samsung’un yeni pil malzemesi pil teknolojisinde bir çığır açabilir, çoğu kişi böyle bir gelişmeyi bekliyordu, çünkü pil teknolojisi onlarca yıldır aynı kalmıştı.

Lityum iyon pilleri, akıllı telefonlardan akıllı araçlara ve elektrikli araçlara kadar pek çok cihazımıza güç veriyor. Piller aynı zamanda enerji ızgarasının yeniden görüntülenmesinde hayati bir rol oynuyor.

Artmış kapasite ile, daha hızlı şarj etme sürelerine günümüzün pillerinin ihtiyacı var. Daha hızlı şarj etmesinin yanı sıra, grafen toplarından imal edilmiş pillerin 60°C ‘de çok kararlı oldukları gösterildi.

In-hyuk, basın açıklamasında şöyle dedi: “Araştırmamız makul bir fiyata çok fonksiyonlu kompozit malzemenin yığınsal sentezine olanak tanıyor. Aynı zamanda, mobil cihazlar ve elektrikli araçların hızla geliştiği piyasaların oluşturduğu çevrede lityum iyon pillerinin yeteneklerini ciddi derecede artırdık. Bu eğilimler ışığında ikincil pil teknolojisini sürekli olarak keşfedip geliştirmeyi hedefliyoruz”.

Kaynak: sciencealert.com

Daha çok bilim makalesi okumak isterseniz bilim kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"
Schließen

Please allow ads on our site

Please consider supporting us by disabling your ad blocker!