Sozialen Medien

Netflix Korku Filmi Eli (2019) Konusu ve Oyuncuları. Hayaletler mi? Tıp mı? Yoksa Her İkisi mi?

Eli karakteri Charlie Shotwell tarafından canlandırıldı. Hala çok genç olmasına rağmen, bir çok filmde rol aldı. Bunlara Kaptan Fantastik ve Dünyadaki Tüm Paralar dahildir. Ayrıca, yakında çıkacak olan korku filmi The Manson Brothers Midnight Zombie Katliamı'nda onu tekrar göreceksiniz .

Eli (Charlie Shotwell) bir mylar balonunda yaşar ve dünyaya alerjisi olduğu için steril, vakumlu giysiler giyer. Kıyafetleri olmadan çimlerde yürüdüğü rüyaları, nefes aldığında toksinlerin derisini yakmasıyla korkunç kabuslara dönüşür. Yaşadığı fanustan kurtulmak isteyen Eli ve ailesi onu “mucize tedavi” bulan bir uzmanı görmeye götürür. Korku filmi tuzaklarına rağmen, Dr. Isabella Horn’un (Lili Taylor) immünolojik tesisindeki sterilizasyon prosedürleri, genetik anormalliklerini tedavi etmek için gen terapisi kullanılacak ileri teknolojiye sahiptir.

Eli ve annesinin mylar balonundan birbirleri ile teması
Eli ve annesinin mylar balonundan birbirleri ile teması

Ancak kliniğe ürkütücü hayaletlerin musallat olduğu görünür, pencerelerden Eli’ye uzanan ve evin steril alanlarını karantina altına alan tavandan tabana camın ötesinde görünen hayaletler. Eli’ye ailesinin onayıyla 3 aşamalı acımasız bir kemik iliği ve Dna değişim prosedürü uygulanırken Eli yanık ve sakat kalmış bir çocuğunun hayaletini görür. Dr. Horn ilaçların halüsinasyon yaptığını ileri sürsede Eli, Horn’un kliniğinde bir şeylerin yolunda olmadığından şüphelenmeye başlar. Şüpheleri, kliniğinin camının dışından onu ziyaret eden bir kız olan Haley (Sadie Sink) tarafından doğrulanıyor. 3. aşamaya gelindiğinde her yerde hayalet çocuklar görmeye başlayan Eli’nin durumu daha da ciddileşir, gördüklerinin onun gibi geçmiş hastaların hayaletleri olduğuna inanır. Kök hücre tedavisini beyin bariyeri boyunca itmeleri gerekir ve uyanık bir beyin ameliyatı yapılıyormuş gibi işkence görüntüsü verir. Fakat Eli’nin ailesi, prosedürlere devam etmesi için ona baskı yapar.

Yönetmen Ciarán Foy (Uğursuz 2), yazar David Chirchirillo (Ucuz Heyecanlar), Ian Goldberg (Otopsi) genişliği olsa da etkili korku filmi yaratmak farklı bir zanaat. Eli’nin korku ve hayalet konsepti ne kadar etkili tartışılır. Aynı formül korku filmlerinin tekrarlanan varyasyonları izlemek gibi…

Fakat Eli’i diğer hayalet çocukların ona göstermeye çalıştığı dehşetin aktif bir kahramanı haline gelerek Shotwell’in performansından büyük ölçüde faydalanıyor. Eli’nin araştırması, kendisi üzerine kurgulanan oyunun hızlı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olarak, sıkışık senaryoya farklı bakış ve daha belirgin etkiler getiriyor, özellikle de 2007 Yetimhanesi’nin yok edici kurgusunu destekleyeci etkiler. Ayrıca Eli, final bölümüyle daha yaratıcı korku sahneleri sergilenerek senaryoyu kurtarıyor.

Bu noktada, Eli’nin tipik bir hayalet filmi mi veya daha eşsiz bir şey mi olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu soruyu cevaplamak, filmin büyüsünü bozarak derin spoiler vermeye sebep olur! Okumaya devam edecekseniz bunu göze almalısınız…

Eli'nin sedyede kriz hali.
Eli’nin sedyede kriz hali.

Eli’nin sürekli olarak gördüğü çocuk hayaletler, verdikleri ipuçları ve Haley’in söyledikleriyle, Dr. Horn’un önceki çocuk hastalarını öldürdüğünü ve hayaletlerinin onu haksızlık konusunda uyarmak için geri döndüğünü öğrenmemiz sürpriz değildir. Eli, tüm hastalarının tedavilerinin üçüncü aşamasında öldüğünü keşfettikten sonra Dr.Horn ve hemşirelerinin gizemli bir dini düzende fotoğrafını bulur ve olaylar garip bir hal alır. Artık filmde gerilim ve gizem üst düzeye çıkmıştır. Kısa bir süre sonra Eli, kovalamaca esnasında önceki çocuk hastaların vücutlarının ritüel biçimde bağlandığı bir kuyunun gizlendiği bodrum tapınağını keşfeder.

Olaylar bu kısımdan sonra hız kazanır ve Eli aslında hasta değildir. Ona uyguladıkları tedavi tamamen dini bir ritüeldir. Çünkü Eli aslında şeytanın oğludur. Bilimsel yöntemlerden hızlı bir şekilde dini ritüeli geçildiğinin farkındayım. Zorla da olsa Eli’yi yatağa bağlayıp üzerine kutsal şu dökmeye başladıklarında Eli’nin içinde ki güçler ortaya çıkar. Rahibeleri ters haç pozisyonuna getirip cayır cayır yakarken üvey babası olduğunu anladığımız Max Martin’nin yani Paul’un suratını da pestile çevirir. Bu suratı patlatma olayı Game Of Thrones da Dağ’ın Akrep’i öldürürken suratını patlamasından sonra moda oldu. Küçücük çocuğun içinden cidden şeytan çıktı lafını doğrulayan senaristler sonra annesiyle hesaplaşmasını da unutmamışlar neyse ki anne mahremiyetine dokunulmamış. Eli kızkardeşi olduğunu öğrendiğimiz Haley ve annesiyle gerçek babası şeytani ziyaret icin yola çıkarken film burada sonlanır.

Sonuç olarak filmin finali bir çok izleyici gibi bizi de tatmin etmedi ve kafamızda bir çok soru bıraktı.

Netflix Eli’nin bittiğini açıkladı

Ama geride birçok soru işaretleri bıraktı. Kendimizce bu sorulara açıklık getirecek olursak yanıtları sizi tatmin edebilir.

Eli neden dışarıya tepki gösterdi?

Eli her şeye alerjisi olduğuna inandı. Dışarıdaki hiçbir şey aslında ona tepki vermedi. Hepsi kendi içinden geliyordu. Ayrıca, bazı reaksiyonlar, kutsal su ve diğer “şeytan karşıtı” bileşenlerden oluşan Dr. Horn’dan aldığı ilaç nedeniyle oldu.

Eli gerçekten hasta mıydı?

Hayır, ama Şeytanın oğlu ve kesinlikle onu farklı kılan bir insan kanındandı.

Eli’nin  filmin sonunda şeytanın oğlu olduğu açıklanmasını kafamızda ki soruları biraz da olsa netleştirdi. Çünkü bilimsel bir tedaviden şeytan çıkarmaya dönmüştü olay ve bize de Eli’nin Şeytanın oğlu olduğunu kabul etmek kaldı. En azından şeytan çıkarmadan daha iyi bir sonuç oldu. Ah evet … ama küçük Eli babası şeytan gibi olmayacağına dikkat çekildi, annesini affetmesi ve onu bırakmaması buna bir işaret.

Peki kadınlar şeytanla mı çocuk yapıyor?

Evet, Eli dünyasında, görünüşe göre öyle. Tanrı dualara cevap vermediğinde, kadınlar şeytana dönüşüyor . Bunu bilmiyor muydun?

Ayrıca, hikaye ve senaryonun üç erkek zihninden çıkarak yazıldığını bilince pek şaşırtmıyor bizi.

“Temiz ev”, çocukları şeytan genlerini iyileştirmek ve insan haline getirmek için özel olarak oluşturulmuş bir hastane miydi?

Evet kesinlikle! Rahibeler ve ailelerin ortak çalıştığı ve hayatlarını buna adadığı filmin sonunda anlaşılıyor.

Tüm eski hastalar da şeytanın çocukları mıydı?

Evet, kızıl saçlı kız Haley’nin söylediğine göre öyleydi. (Stranger Things fransa Sink).

Kızıl saçlı kız kimdi?

Şeytanın başka bir çocuğuydu ve Eli’nin kaçmasına ve potansiyelini geliştirmesine yardım etmesi için gönderildi. Başka bir deyişle, Eli’nin o evden kurtulup babasına gidebilmesi için şeytan tarafından gönderilen kardeşi.

Doktor aslında bir rahibe miydi?

Evet, Dr. Horn (Lili Taylor) bir rahibe hayati yasayan doktordu ve kendini şeytani ruhlardan çocukları kurtarmaya adamıştı. Rahibelerin de çok deneyimli doktorlar olduğu görülüyordu. Kutsal su sadece şeytanın yavrularına karşı işe yarıyordu… Gen tedavisi anladığımız kadarıyla kutsal suyun DNA’yı değiştirmesi için vücuda verilmesiydi. Eli’nin üvey kardeşlerinin yanmış bir halde ölmelerine de açıklık getiriyor.

Umarım bu cevaplar filmle ilgili sorularınıza yanıt olmuştur. Korku unsurlarının sizi IT filmindeki kadar rahatsız etmeyeceği kesin. Ne de olsa Eli de bir Stephen King hikayelerinden uyarlanan film değil.

Filmin müzikleri The Walking Dead, Black Sails ve  Battlestar Galactica gibi diziler için müzik yapan Bear McCreary’ye ait, ayrıca Rest Stop  (2006),  10 Cloverfield Lane (2016) ,  Happy Death Day  ve  Hell Fest gibi korku filmleri için müzik yaptı .

Daha çok bu tarz yazılar okumak isterseniz sosyal medya kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Film izlemeyi seviyorsanız Film.BuradaBiliyorum.Com sitemizi, Dizi izlemeyi seviyorsanız Dizi.BuradaBiliyorum.Com sitemizi forumlarla ilgileniyorsanız Forum.BuradaBiliyorum.Com adresini ziyaret edebilirsiniz .

Ähnliche Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert

Schaltfläche "Zurück zum Anfang"